Проекти рішень 2 сесії Перечинської міської ради від 17.12.2015

Дата публікації: 18.11.2015

УКРАЇНА

ПЕРЕЧИНСЬКА МІСЬКА РАДА

2 сесія VІІ скликання

РІШЕННЯ

проект

від  ___ грудня 2015 року №____

         м.Перечин

 

Про присвоєння рангів посадовим особам

органу місцевого самоврядування

 

Відповідно до вимог ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись положеннями ст.14, 15 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», враховуючи ту обставину, що міський голова Погоріляк І.М. відпрацював на займаній посаді більше 2-х років з моменту присвоєння йому попереднього рангу посадової особи місцевого самоврядування,врахувавши висновки постійної депутатської комісії, міська рада:

ВИРІШИЛА:

1. Присвоїти Перечинському міському голові Погоріляку І.М. черговий 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 4-ї категорії посад.

2. Відділу бухгалтерського обліку та фінансової звітності (завідуюча Попович Я.П.) здійснювати розрахунок заробітної плати Погоріляк І.М. відповідно до чинного законодавства з врахуванням даного рішення.

 

Міський голова                                                                            І.М.Погоріляк

УКРАЇНА

ПЕРЕЧИНСЬКА МІСЬКА РАДА

2 сесія VІІ скликання

РІШЕННЯ

проект

від  ___ грудня 2015 року №____

         м.Перечин

 

Про надання згоди на  прийняття 

до комунальної власності

відомчого житлового фонду

 Відповідно до пункту 51 частини 1 статті 26 та частини 5 статті 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Закону України “Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності”,взявши до уваги лист ТДВ «Перечинський ЛХК» від 13 серпня 2015 року №402/02, дистТзОВ «Земледар» від 04.12.2015 вх.№1078/02-12, врахувавши висновки постійної депутатської комісії, міська рада:

ВИРІШИЛА:

1. Надати згоду на безоплатну передачу ТДВ «Перечинський ЛХК» у комунальну власність територіальної громади м. Перечин державного житлового фонду:

- 20-квартирного житлового будинку (площа Народна, 21);

- 25-квартирного житлового будинку (вул.Червоноармійська, 29);

- житлового будинку по вул.Заводській, 2 в м.Перечин;

- житлового будинку по вул.Заводській, 6 в м.Перечин;

- житлового будинку по вул.Червоноармійській, 25А в м.Перечин;

2. Надати згоду на безоплатну передачу ТзОВ «Земледар»у комунальну власність територіальної громади м. Перечин державного житлового фонду:

- будівлі гуртожитку, що знаходиться за адресою м.Перечин, вул.Червноармійська, 59.

3. Зобов’язати ТДВ «Перечинський ЛХК» та ТзОВ «Земледар» разом з відомчим житловим фондом передати зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудовані приміщення, обладнання тощо).

4.Виконавчому комітету Перечинської міської ради створити комісію з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність.

5. Контроль за виконаннямданогорішенняпокласти на постійнукомісіюміської ради з питаньжитлово-комунальногогосподарства, побутового та торгівельногообслуговування, промисловості, будівництва, транспорту та зв’язку.

 

  

Міський голова                                                                              І.М.Погоріляк

УКРАЇНА

ПЕРЕЧИНСЬКА МІСЬКА РАДА

2 сесія VІІ скликання

РІШЕННЯ

проект

від  ___ грудня 2015 року №____

         м.Перечин

 

Про надання згоди на безоплатне прийняття до комунальної власності

територіальної громади м. Перечин квартири для подальшої її передачі

сім’їзагиблого військовослужбовця-учасника АТО

Керуючись статтею 143 Конституції України, Законом України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності», підпунктом 51 пункту 1 статті 26, частинами 2, 5 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2015 року № 348 «Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво (придбання) житла для сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також для інвалідів
I-II груп з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції, та потребують поліпшення житлових умов», враховуючи розпорядження голови Закарпатської обласної державної адміністрації від 24липня 2015 року № 237 «Про розподіл субвенції на будівництво (придбання) житла для сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також для інвалідів І-ІІ групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції, та потребують поліпшення житлових умов», розпорядження голови Перечинської РДА від 21.10.2015 №319 «Про перерозподіл бюджетних призначень», взявши до уваги висновки постійної депутатської комісії, міська рада

ВИРІШИЛА:

  1. Дати згоду на безоплатне прийняття до комунальної власності територіальної громади м. Перечин квартири, що знаходиться за адресою м.Перечин, вул.Лєрмонтова, будинок 10, квартира 6, для подальшої її передачі сім’ї загиблого військовослужбовця-учасника АТО Балог В.В., а саме вдові загиблого Балог Інні Іванівнізгідно з додатком.
  2. Затвердити акт приймання–передачі житла від 19 листопада 2015 року щодо безоплатної передачі Перечинською РДА квартири, яка знаходиться за адресою м.Перечин, вул.Лєрмонтова, будинок 10, квартира 6, у комунальну власність Перечинської міської ради.
  3. Виконавчому комітету Перечинської міської ради оформити право власності на зазначену квартиру за територіальною громадою м.Перечин з видачею свідоцтва про право власності.
  4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, побутового та торгівельного обслуговування, промисловості, будівництва, транспорту та зв’язку.

 

 

Міський голова                                                                              І.М.Погоріляк

 

УКРАЇНА

ПЕРЕЧИНСЬКА МІСЬКА РАДА

2 сесія VІІ скликання

РІШЕННЯ

проект

від  ___ грудня 2015 року №____

         м.Перечин

 

Про затвердження проектів відведення,

Надання в оренду земельних ділянок

Несільськогосподарського призначення в м.Перечин, продовження терміну дії договорів оренди земельних ділянок,

Відмову у наданні дозволів, виготовлення технічної документації із землеустрою,

Надання дозволів на виготовлення експертних грошових оцінок, затвердження експертної грошової оцінки земельної ділянки, надання дозволу на продаж

 Відповідно до вимог статей  12, 19, 79-1, 91, 125-126, 128 Земельного кодексу України, норм ст. 9 Закону України «Про оренду землі», керуючись ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», розглянувши звернення фізичних осіб, фізичних осіб-підприємці та юридичних осіб та доданих до них документів, врахувавши висновки постійної депутатської комісії, міська рада

ВИРІШИЛА:

  1. Надати згоду ПАТ «Закарпаттяобленерго» на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки площею 0,33 га, яка знаходиться за адресою вул.Будівельників, б/н, м.Перечин, Закарпатська обл.. та земельної ділянки площею 0,66 га, яка знаходиться за адресою вул.Будівельників,2, м.Перечин, Закарпатська обл., що використовуються ПАТ «Закарпаттяобленерго» на праві постійного користування на підставі державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-ЗК №000188 від 12.11.1998.
  2. Внести зміни в п.12 рішення 20 сесії Перечинської міської ради 6 скликання від 31.03.2015 №336 та викласти його у наступній редакції:

«12. Надати згоду ТОВ «КОРНЕЛІЯ-ТРЕЙД» на поділ земельної ділянки площею 3,9968 га (кадастровий номер: 2123255100:01:003:0095), що розташована за адресою м.Перечин, пров.Червоноармійський, 5 на п’ять земельних ділянок: земельну ділянку №1 – площею 2,3678 га, земельну ділянку №2 – площею 1,2057 га, земельну ділянку №3 – площею 0,0463 га, земельну ділянку №4 – площею 0,1530 га, земельну ділянку №5 – площею 0,2241 га, та дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок».

  1. Надати згоду ТОВ «Індустрія деревообробки» на поділ земельної ділянки,яка знаходиться в м.Перечин, пров.Червоноармійський, 6, площею 2,0755 га, кадастровий номер 2123255100:01:003:0085 на дві земельні ділянки: земельну ділянку №1 – площею 1,7066 га, земельну ділянку №2 – площею 0,3689 га, та дозвіл на розробку відповідної технічної документації із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок.
  2. Затвердити Управлінні ветеринарної медицини в Перечинському районі, юридична адреса м.Перечин, вул.8-го Березня, 2 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що знаходиться з адресою м.Перечин, вул.8-го Березня, 2, площею0,4045 га, кадастровий номер 2123210100:01:007:0149 для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування.

4.1.Передати Управлінню ветеринарної медицини в Перечинському районі земельну ділянку, що знаходиться за адресою м.Перечин, вул.8-го Березня, 2, площею0,4045 га, кадастровий номер 2123210100:01:007:0149 для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядуванняв постійне користування.

  1. Погодити звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки несільськогосподарського призначення, що знаходиться в оренді гр..Мицьки Юрія Андрійовича, площею 0,3646 га, кадастровий номер 2123255100:01:006:0032, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для обслуговування власних об’єктів нерухомості для здійснення комерційної діяльності), розташованої за адресою Закарпатська область, м.Перечин, вул.Будівельників, 3.

5.1. Затвердити ціну продажу земельної ділянки на підставі експертної грошової оцінки (висновок оцінювача про ринкову вартість) земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 0,3646 га, кадастровий номер 2123255100:01:006:0032, яка знаходиться по вул.Будівельників,3 в м.Перечин Закарпатської області  у розмірі 340 135 грн. 34 коп. (триста сорок тисяч сто тридцять п’ять гривень тридцять чотири копійки) без ПДВ та відповідно ціну одного квадратного метра земельної ділянки у розмірі – 93 грн. 29 коп. (дев’яносто три гривні двадцять дев’ять копійок).

5.2. Продати гр..Мицька Юрію Андрійовичуземельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 0,3646 га, кадастровий номер 2123255100:01:006:0032, яка знаходиться по вул.Будівельників,3 в м.Перечин Закарпатської області, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для обслуговування власних об’єктів нерухомості для здійснення комерційної діяльності).

5.3. Доручити Перечинському міському голові укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,3646 га, кадастровий номер 2123255100:01:006:0032, яка знаходиться по вул.Будівельників,3 в м.Перечин Закарпатської області, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для обслуговування власних об’єктів нерухомості для здійснення комерційної діяльності)за ціною, затвердженою даним рішенням.

5.4. Зобов’язати гр..Мицьку Юрія Андрійовичаукласти  зПеречинською міською радою Закарпатської області договір купівлі-продажу земельної ділянки, здійснити оплату у строк, визначений законодавством, а після набуття права власності на об’єкт виконувати вимоги ст. 91 Земельного кодексу України.

5.5. Припинити дію договору оренди земельної ділянки від 18 вересня 2013 року площею 0,3646 га, кадастровий номер 2123255100:01:006:0032, яка знаходиться за адресою вул.Будівельників,3, м.Перечин, Закарпатська областьв момент набуття права власності на вказану земельну ділянку.

  1. Погодити звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки несільськогосподарського призначення, що знаходиться в оренді ТОВ «АВС» (код ЄДРПОУ 22081571, юридична адреса: 89200, Закарпатська обл.., Перечинський район, м.Перечин, вул.Ломоносова, буд.2 кв.1), площею 0,0056 га, кадастровий номер 2123210100:01:003:0212, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для обслуговування власного магазину), розташованої за адресою Закарпатська область, м.Перечин,вул.Червоноармійська, 17/4.

6.1. Затвердити ціну продажу земельної ділянки на підставі експертної грошової оцінки (висновок оцінювача про ринкову вартість) земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 0,0056 га, кадастровий номер 2123210100:01:003:0212, яка знаходиться по вул.Червоноармійська, 17/4 в м.Перечин Закарпатської області  у розмірі 9 848 грн. 72 коп. (дев’ять тисяч вісімсот сорок вісім гривень сімдесят дві копійки) без ПДВ та відповідно ціну одного квадратного метра земельної ділянки у розмірі – 175 грн. 87 коп. (сто сімдесят п’ять гривень вісімдесят сім копійок).

6.2. Продати ТОВ «АВС» земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 0,0056 га, кадастровий номер 2123210100:01:003:0212, яка знаходиться по вул.Червоноармійська,17/4 в м.Перечин Закарпатської області, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для обслуговування власного магазину).

6.3. Доручити Перечинському міському голові укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,0056 га, кадастровий номер 2123210100:01:003:0212, яка знаходиться по вул.Червоноармійська,17/4 в м.Перечин Закарпатської області, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для обслуговування власного магазину) за ціною, затвердженою даним рішенням.

6.4. Зобов’язати ТОВ «АВС» (код ЄДРПОУ 22081571, юридична адреса: 89200, Закарпатська обл.., Перечинський район, м.Перечин, вул.Ломоносова, буд.2 кв.1)укласти  з Перечинською міською радою Закарпатської області договір купівлі-продажу земельної ділянки, здійснити оплату у строк, визначений законодавством, а після набуття права власності на об’єкт виконувати вимоги ст. 91 Земельного кодексу України.

6.5. Припинити дію договору оренди земельної ділянки від 03 вересня 2015 року площею 0,0056 га, кадастровий номер 2123210100:01:003:0212, яка знаходиться за адресою  вул.Червоноармійська,17/4, м.Перечин, Закарпатська область в момент набуття права власності на вказану земельну ділянку.

  1. Погодити звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 0,0095 га, кадастровий номер 2123210100:01:003:0234, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для обслуговування власної будівлі складу), розташованої за адресою Закарпатська область, м.Перечин,вул.Червоноармійська, 10.

7.1. Затвердити ціну продажу земельної ділянки на підставі експертної грошової оцінки (висновок оцінювача про ринкову вартість) земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 0,0095 га, кадастровий номер 2123210100:01:003:0234, яка знаходиться по вул.Червоноармійській, 10 в м.Перечин Закарпатської області  у розмірі 14 504грн. 60 коп. (чотирнадцять тисяч п’ятсот чотири гривнішістдесят копійок) без ПДВ та відповідно ціну одного квадратного метра земельної ділянки у розмірі – 152 грн. 68 коп. (сто п’ятдесят дві гривнішістдесятвісім копійок).

7.2. Продати гр..Барнику Михайлу Івановичуземельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 0,0095 га, кадастровий номер 2123210100:01:003:0234, яка знаходиться по вул.Червоноармійська,10 в м.Перечин Закарпатської області, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для обслуговування власної будівлі складу).

7.3. Доручити Перечинському міському голові укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,0095 га, кадастровий номер 2123210100:01:003:0234, яка знаходиться по вул.Червоноармійській,10 в м.Перечин Закарпатської області, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для обслуговування власної будівлі складу) за ціною, затвердженою даним рішенням.

7.4. Зобов’язати гр..Барника Михайла Івановичаукласти  з Перечинською міською радою Закарпатської області договір купівлі-продажу земельної ділянки, здійснити оплату у строк, визначений законодавством, а після набуття права власності на об’єкт виконувати вимоги ст. 91 Земельного кодексу України.

 

Міський голова                                                                                                                               І.М.Погоріляк

УКРАЇНА

ПЕРЕЧИНСЬКА МІСЬКА РАДА

2 сесія VІІ скликання

РІШЕННЯ

проект

від  ___ грудня 2015 року №____

         м.Перечин

 Про передачу у власність земельних ділянок,

відмову у передачі у власність земельних ділянок,

затвердження технічної документації

для індивідуального гаражного

будівництва

 Відповідно до норм статей  12, 40, 80, 81, 116, 121, 125, 126 Земельного кодексу України, керуючись ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», розглянувши письмові звернення громадян, додані до них матеріали та документи, врахувавши висновки постійної депутатської комісії, міська рада

 ВИРІШИЛА:

 

  1. Надати дозвіл гр.Чиліпка Андрію Михайловичу, мешканцю м. Перечин, ***, на виготовлення технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею. 0,0024 га для будівництва індивідуальних гаражів, яка розташована за адресою м.Перечин, вул.Лермонтова, 10/30
  2.  Внести зміни в рішення 3 сесії Перечинської міської ради 5 скликаннявід 27 липня 2006 року та викласти в наступнійредакції:

         «Надати дозвіл гр.Гренцер Тетяні Іванівні, мешканці м. Перечин, ***, на виготовленняпроекту землеустроющодовідведенняземельноїділянки, площею 0,0024 га, для будівництва індивідуальних гаражів, яка розташована за адресою м. Перечин,вул. Червоноармійська, б\н.»

  1. Затвердити гр..АйхЄвгенуЕміловичупроект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального гаражного будівництва, площею 0,0024 га, яка розташована за адресою м.Перечин, пл..50 років Жовтня (біля існуючих гаражів) та передати дану земельну ділянку гр..Айх ЄвгенуЕміловичу у приватну власність шляхом безоплатної приватизації.

  

Міський голова                                                                              І.М.Погоріляк

У К Р А Ї Н А

ПЕРЕЧИНСЬКА МІСЬКА РАДА

ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

2 СЕСІЯ VII СКЛИКАННЯ

Проект рішення

Рішення № ______

від «___» ___________ 201__ року                                                                                                м. Перечин

Про передачу у власність земельних ділянок, надання дозволів на виготовлення технічної документації із землеустрою, проектів відведення на земельні ділянки, призначених для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель та споруд, ведення особистого селянського господарства, індивідуального садівництва, відмову у виділенні землі, відмову у наданні дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо  відведення, внесення змін та доповнень до рішень сесії припинення права користування, про надання дозволів на виготовлення детальних планів забудов.

 

Відповідно до вимог статті 12 глави другої, статей 79, 80, 81 глави чотирнадцять, статей 116, 118, 120, 121, 125, 126 глави 19; статей 141, 142 глави 22 Земельного кодексу України,розглянувши письмові звернення громадян про передачу у власність земельних ділянок у порядку безоплатної приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян, для обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки), ведення особистого селянського господарства, ведення індивідуального садівництва та додані до заяв відповідні технічні матеріали та документи, що підтверджують розміри вказаних земельних ділянок, ч.6 ст.5 Закону України «Про особисте селянське господарство», на виконання пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», та висновки постійної депутатської комісії міської ради з питань регулювання земельних відносин та охорони навколишнього середовища, міська рада

ВИРІШИЛА:          

         1.Затвердити  гр. Бружеляк Василю Михайловичу, жит. м. Перечин вул. ***, проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,1000га,  яка призначена для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою м. Перечин вул. Жовтнева, 132, та передати земельну ділянку у власність шляхом безоплатної приватизації, враховуючи наявність обмеження у використанні земель та додержання режиму охоронних зон навколо об’єктів транспорту : на частину земельної ділянки встановлено обмеження охоронна зона газопроводу середнього тиску площею 0,003 га.

         2.Затвердити  гр. Лібра Юрію Юрійовичу м. Перечин вул. ***, технічну документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0364 га,  яка призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за адресою м. Перечин вул. Маяковського,14, та передати земельну ділянку власність шляхом безоплатної приватизації.

  1. Затвердити гр. Хобора Марії Іванівні та Хобора Світлані Михайлівні м. Перечин вул. ***, технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0625 га,  яка призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за адресою м. Перечин вул. 1Травня,26, та передати земельну ділянку у спільну сумісну власність шляхом безоплатної приватизації.
  2. Затвердити гр. Айх Євгену Еміловичу м. Перечин вул. ***, технічну документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0846 га,  яка призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за адресою м. Перечин вул. Шевченка,96, та передати земельну ділянку власність шляхом безоплатної приватизації.
  3. Затвердити гр. Коваші Іванні Романівні м. Перечин вул. ***, технічну документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0646 га,  яка призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за адресою м. Перечин вул. Франка,12, та передати земельну ділянку власність шляхом безоплатної приватизації.
  4. Надати гр. Тужилкіній Яні Іванівні, жит. м. Перечин вул. ***, дозвіл на виготовлення технічної документації для встановлення (відновлення) меж земельної ділянки (на місцевості) розміром 0,05 га, призначеної для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за адресою м. Перечин вул. Духновича,17.
  5. Надати гр. Мацо Іванні Іванівні, жит. м. Перечин вул. *** дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки (на місцевості) площею 0,09 га, яка призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за адресою м. Перечин вул. П.Мирного,3.
  6. Надати гр. Олексів Світлані Василівні, жит. м. Перечин вул. ***, дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки (на місцевості) площею 0,0357 га,  яка призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за адресою м. Перечин вул. Мала,12.
  7. Надати гр. Піца Роману Михайловичу, жит. м. Ужгород, вул. ***, дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,079 га,  яка призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за адресою м. Перечин вул. Садова,37.
  8. Надати гр. Роман Марії Степанівні, жит. С.Нижня Яблунька Турківського району Львівської області, дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), яка розташована по вул. Червоноармійська, 63 «а», м. Перечин, площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд».
  9.  Надати гр. Наці Ользі, жит. М.Кантрі Дором, вул.***, Елздон Клоуз, Великобританія, дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), яка розташована по вул. П.Мирного,16, м. Перечин, площею 0,0968 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд».
  10. Надати гр. Шушко Юлії Іванівні, жит. м. Перечин ***, дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га,  яка призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за адресою м. Перечин вул. Вулшава,б\н, та для ведення особистого селянського господарства 0,09га.
  11. Надати гр. Крижановській Ользі Василівні, жит. м. Перечин, ***, дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га,  яка призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, та для ведення індивідуального садівництва 0,12 га, що розташовані за адресою м. Перечин вул. Жовтнева,162.
  12. Надати гр. Крижановському Бориславу Григоровичу, жит. м. Перечин, ***, дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га,  яка призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, та для ведення індивідуального садівництва 0,12 га, що розташовані за адресою м. Перечин вул. Жовтнева,128.
  13. На підставі ч.6 стю118 ЗКУ,відмовити гр. Урсу Богдані Василівні, жит. м. Перечин, вул. ***, дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га,  яка призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за адресою м. Перечин, урочище «Полігон».
  14. На підставі ч.6 стю118 ЗКУ,відмовити гр. Чобаня Євгенії Михайлівні, жит. м. Перечин, ***, дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га,  яка призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за адресою м. Перечин урочище «Полігон».
  15. На підставі ч.6 стю118 ЗКУ,відмовити гр. Калічину Петру Романовичу, жит. м. Перечин, ***, дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га,  яка призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за адресою м. Перечин в районі військового складу пального.
  16. 18. На підставі ч.6 стю118 ЗКУ,відмовити гр. Олейник Галині Юріївні, жит. м. Перечин, ***, дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га,  яка призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за адресою м. Перечин.
  17. 19. Надати гр. Васильків Стефанії Михайлівні, жит. м. Перечин, ***, дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,15 га,  яка призначена для ведення особистого селянського господарства, що розташована за адресою м. Перечин, вул.Шевченка,23.
  18. 20. На підставі ч.6 стю118 ЗКУ,відмовити гр. Станку Йосипу Андрійовичу, жит. м. Перечин, ***, дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га,  яка призначена для ведення особистого селянського господарства, що розташована за адресою м. Перечин.
  19. 21. Взявши до уваги подану заяву гр. Уліганець В.Ф., жит. м. Перечин, вул. ***, внести зміни в рішення 7 сесії 21 скликання від 5.12.1991 року та викласти в наступній редакції:

  «Надати дозвіл гр.Уліганець Володимиру Федоровичу, мешканцю м. Перечин, вул. ***, на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо виділення земельної ділянки площею 0,10 га , яка розташована у м.Перечин, вул. Гуменська, б\н».

  1. 22. Взявши до уваги подану заяву гр. Ілляш О.І.., жит. м. Перечин, вул. ***, внести зміни в рішення 21 сесії VI скликання від 20.08.2015 року № 356 п.27, а саме змінити розмір земельної ділянки з 0,0857 га на 0,0944 га, що розташована в м.Перечин,вул.. Бр.Кедюличів,1.

23.Надати гр.Вишневському Василю Васильовичу, жит. м. Перечин вул. ***, дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,015 га, яка призначена для ведення селянського господарства, що розташована за адресою м. Перечин, вул.Колгоспна,2, та передати у приватну власність шляхом безоплатної приватизації.

  1. 24. Затвердити гр. Пасічник Марії Василівні, жит. м. Перечин вул. ***, проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,051га,  яка призначена індивідуального садівництва, що розташована за адресою м. Перечин, урочище «Захове», та передати земельну ділянку у власність шляхом безоплатної приватизації.
  2. 25. Затвердити гр. Мицька Юрію Андрійовичу, жит. м. Ужгород, вул. ***, технічну документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,10 га,  яка призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за адресою м. Перечин вул. Садова,31, та передати земельну ділянку у власність шляхом безоплатної приватизації.
  3. 26. Взявши до уваги подану заяву гр.Сендрей Аліни Євгенівни, яка діє в інтересах Айх Еміла Миколайовича, жит. м. Перечин, вул. ***, внести зміни в п.42 рішення 3 сесії Перечинської міської ради 6 скликання  №74 від 20.12011 року та викласти в наступній редакції:

  «Надати дозвіл гр.Айх Емілу Миколайовичу, жителю м. Перечин, вул. ***, на виготовлення технічної документації щодо встановлення (відновлення) земельної ділянки в натурі (на місцевості), яка призначена для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що розташована по вул. Гуменська,14, м. Перечин, площею 0,0977 га, для подальшої передачі у власність шляхом безоплатної приватизації».

  1. На підставі ч.6 стю118 ЗКУ,відмовити гр. Купар Івану Івановичу, жит. м. Перечин, ***, дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної  ділянки площею 0,10 га,  яка призначена для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що розташована за адресою м. Перечин , урочище «Полігон».
  2. Взявши до уваги заяву щодо вилучення земельної ділянки гр. Чиліпки Н.А., жит.м.Перечин, ***,10\30, вилучити земельну  ділянку   з користування гр.. Чиліпки Н.А.   рілля, розміром 0.05 га, що знаходиться у м.Перечин,  в районі «Поташня» біля річки Уж.
  3. Взявши до уваги заяву щодо вилучення земельної ділянки гр. Симкович М.В., жит.м.Перечин, вул.. ***, 19, вилучити земельну  ділянку   з користування гр.. Симкович М.В.   розміром 0.06 га, що знаходиться у м.Перечин,  в урочищі «Полігон».
  4. Взявши до уваги заяву щодо вилучення земельної ділянки гр. Давиденко Т.Ю., жит.м.Перечин, ***, вилучити земельну  ділянку   з користування гр.. Давиденко Т.Ю.   розміром 0.05 га, що знаходиться у м.Перечин,  в урочищі «Сіготи».
  5. Надати гр.Павліш Катерині Іванівні, жит. м. Перечин вул. ***, дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,1862 га, яка призначена для ведення селянського господарства, що розташована за адресою м. Перечин, вул.Колгоспна,34, та передати у приватну власність шляхом безоплатної приватизації.
  6. 32. Затвердити  гр. Бобай Олені Юріївні, жит. м. Перечин вул. ***, проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,0700га,  яка призначена індивідуального садівництва, що розташована за адресою м. Перечин, вул..Партизанська,б\н, та передати земельну ділянку у власність шляхом безоплатної приватизації.
  7. Надати дозвіл Качур Мирославі Юріївні, жит. м.Перечин, ***, на виготовлення технічної документації щодо відведення земельної ділянки, яка призначена для ведення особистого селянського господарства, яка розташована адресою м.Перечин, вул..Колгоспна, площею 0.86 га.

            34.Надати дозвіл Кость Юрію Івановичу, жит. м.Перечин, ***на виготовлення детального плану території для реконструкції будівлі, складу під житло, розташованої за адресою: м.Перечин, вул..Червоноарсійська, 30\13Р, яке належить Кость Ю.І. згідно договору купівлі-продажу комунального майна від 31.07.2015р.

  1. На підставі ч.6 ст.118 ЗКУ,відмовити гр. Дурану Михайлу Михайловичу, жит. С.Порошково, ***, щодо виділення земельної ділянки, яка призначена для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
  2. На підставі ч.6 ст.118 ЗКУ,відмовити гр. Ганичу Вячеславу Яношевичу, жит. м. Перечин, ***, щодо виділення земельної ділянки, яка призначена для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
  3. На підставі ч.6 ст.118 ЗКУ,відмовити гр. Геричу Михайлу Івановичу, жит. м. Перечин, ***, щодо виділення земельної ділянки, яка призначена для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
  4. На підставі ч.6 ст.118 ЗКУ,відмовити гр. Хитрейко Миколі Васильовичу, жит. м. Перечин, щодо виділення земельної ділянки, яка призначена для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
  5. На підставі ч.6 ст.118 ЗКУ,відмовити гр. Константиновій Олександрі Василівні, жит. м. Перечин, ***, щодо виділення земельної ділянки (в натурі) на місцевості, яка призначена для садівництва площею 0.12 га.
  6. Надати гр. Штелиха Євгенії Миколаївні, жит. м. Перечин вул. ***, дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0888 га, яка призначена для ведення селянського господарства, що розташована за адресою м. Перечин, вул.Червоноармійська,52.

 

 

Міський голова                                                              Погоріляк І.М.                  

УКРАЇНА

ПЕРЕЧИНСЬКА МІСЬКА РАДА

2 сесія VІІ скликання

РІШЕННЯ

Проект

від  17 грудня 2015 року №

         м.Перечин

 

Про комісії

Перечинської міської ради


На підставі статті 25, п.34 ч.3 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.12, 158,159,160,161, гл.17 Земельного кодексу України,  міська рада 



ВИРІШИЛА:


1. Утворити узгоджувальну комісію Перечинської міської ради по врегулюванню земельних відносин у складі:

 

 Голова комісії  - Піддубний С.В., заступник міського голови з виконавчої роботи.

 Члени комісії:

 – Вовканич-Белеканич О.Ю., секретар міської ради

- Баєв Є.О., депутат міської ради

- Барник М.І., депутат міської ради

- Бабич С.М.,  спеціаліст по роботі з комунальними підприємствами.

 

2.Затвердити  Положення про узгоджувальну комісію Перечинської міської ради по врегулюванню земельних відносин узгоджувальну комісію Перечинської міської ради, згідно додатку №1 до даного рішення.

 

3.Утворити постійно діючу лічильну комісію Перечинської міської ради з числа депутатів Перечинської міської ради 7 скликання в складі п’яти чоловік:

Голова комісії: Іванчо Юрій Михайлович.

Заступник голови лічильної комісії: Гунка Федір Федорович

Члени комісії: Шейко Дмитро Юрійович, Гаєвська Галина Василівна, Скрип Андрій Васильович.

3.1. Комісії здійснювати роботу відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту роботи сесії.

Міський голова                                                                            І.М.Погоріляк

     

УКРАЇНА

ПЕРЕЧИНСЬКА МІСЬКА РАДА

2 сесія VІІ скликання

РІШЕННЯ

                                        

  ___ грудня 2015 року №______                                     

м.Перечин

Про комітет з конкурсних

торгів Перечинської міської ради

   У зв’язку з кадровими змінами Перечинської міської ради, що відбулися, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про здійснення державних закупівель», наказом Міністерства економіки України від 26.07.2010 №916 «Про затвердження Типового положення про комітет з конкурсних торгів», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.08.2010 №622/17917, сесія Перечинської міської ради    

в и р і ш и л а:

 

1.     1.Затвердити  склад комітету з конкурсних торгів Перечинської міської ради (додаток 1).

2.     2.Затвердити Положення про комітет з конкурсних торгів Перечинської міської ради (додаток 2).

3.     3.Контроль за виконанням даного рішення покласти на  заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів  Піддубний С.В.

4.      

5.    

6.     Міський голова                                                                І.М.Погоріляк

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

до  проекту рішення  2 сесії

Перечинської міської ради

VII  скликання від ____ грудня  2015 року №___

                                                            «Комітет з  конкурсних торгів                          

  Перечинської міської ради»

СКЛАД

комітету з конкурсних торгів

Перечинської міської ради

 

Голова комітету:

 

Піддубний С.В.

-  заступник міського голови з питань діяльності    виконавчих органів.

Секретар комітету:

 

Гафіянич Є.М.                      – керуючий справами виконавчого комітету

 

Члени комітету:

 

 

Варчук О.О.

 

-         провідний спеціаліст з питань регуляторної політики, юрист міської ради ;

Попович Я.П.

-          завідувач відділу бухгалтерського обліку та фінансової звітності - головний бухгалтер;

Мельник Н.М.  

-         спеціаліст II категорії відділу бухгалтерського обліку та фінансової звітності;

-         Турицька М.М.  -  завідуюча ДНЗ «Теремок»;

-                -    Вукста Т.Ю. -  завідуюча ДНЗ «Веселка»;

 

 

 

 

 

 

Заступник міського голови з

питань діяльності виконавчих органів                             С.В.Піддубний

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                

 

                                                                                                                  Додаток 2

до  проекту рішення  2 сесії

Перечинської міської ради

VII  скликання від  ____грудня 2015 року №___

                                                            «Комітет з  конкурсних торгів

 Перечинської міської ради»

 

ПОЛОЖЕННЯ

ПРО КОМІТЕТ З КОНКУРСНИХ ТОРГІВ

 ПЕРЕЧИНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

1. ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА

1.1 Це Положення розроблено відповідно до Закону України «Про здійснення державних закупівель» (далі - Закон), Наказу Міністерства економіки України «Про затвердження Типового положення про комітет з конкурсних торгів» від 26.07.2010 №916 та інших нормативно – правових документів.

1.2 Положення визначає порядок створення, загальні організаційні та процедурні засади діяльності комітету з конкурсних торгів Перечинської міської ради (далі - комітет), права, обов’язки та відповідальність його членів.

1.3 Метою створення комітету є організація та проведення процедур закупівель на засадах колегіальності та неупередженості у Перечинській міській раді.

2. ПОРЯДОК СТВОРЕННЯ ТА ОРГАНІЗАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ КОМІТЕТУ

2.1 Комітет у своїй діяльності керується чинним законодавством, цим Положенням, внутрішніми нормативними документами ПМР (в подальшому -замовника ) та рішеннями, які приймаються самим комітетом.

2.2 Комітет здійснює закупівлю товарів, робіт та послуг для потреб Перечинської міської ради, за умови, що вартість предмета закупівлі (без урахування податку на додану вартість), товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує  200,0 тисяч гривень, а робіт – 1,5 мільйон гривень.

2.3 Склад комітету, положення про комітет затверджується рішенням Перечинської міської ради. Кількісний склад комітету не може бути меншим за п’ять осіб.

2.4 Зміни до складу членів комітету затверджуються відповідним рішенням Перечинської міської ради.

2.5 Членство в комітеті не має створювати протиріччя між інтересами замовника та учасника чи між інтересами учасників процедури закупівлі, наявність якого може вплинути на об'єктивність та неупередженість прийняття рішень щодо вибору переможця процедури закупівлі.

2.6 Керівництво роботою комітету здійснює його голова, який є посадовою особою, що має право на підписання договорів про закупівлю.

2.7 Голова комітету організовує роботу комітету і несе персональну відповідальність за виконання покладених на комітет функцій.

2.8 Голова комітету призначає заступника голови, відповідального секретаря з числа членів комітету та визначає функції кожного члена комітету. У разі відсутності голови комітету його обов’язки виконує заступник голови.

2.9 Комітет має право залучати посадових осіб структурних підрозділів Перечинської міської ради для надання консультацій з технічних питань, що зазначені в документації конкурсних торгів.

2.10 Формою роботи комітету є засідання, які скликаються головою комітету. Перелік питань, що підлягають розгляду на засіданні комітету, та порядок денний доводяться до членів комітету не пізніше ніж за два дні до засідання.

2.11 На засіданнях комітету підлягають розгляду такі питання:

- планування здійснення процедур закупівель;

- складення та затвердження річного плану державних закупівель, додатку до річного плану закупівель ,внесення змін ;

- вибір процедури закупівлі;

- інші питання відповідно до Закону.

2.12 Рішення з питань, що розглядаються на засіданнях комітету приймаються простою більшістю голосів у присутності не менше двох третин членів комітету. У разі рівного розподілу голосів голос голови комітету є вирішальним.

2.13 Рішення комітету оформлюється протоколом, який підписується всіма членами комітету, що брали участь у голосуванні. У разі відмови члена комітету підписати протокол про це зазначається у протоколі із зазначенням причин відмови.

 

3. ГОЛОВНІ ФУНКЦІЇ КОМІТЕТУ

3.1 Комітет відповідає за організацію та проведення процедур закупівель. У процесі роботи він забезпечує реалізацію таких функцій:

- планування протягом року здійснення процедур закупівель відповідно до затвердженого кошторису, фінансового плану (плану асигнувань, плану використання бюджетних (державних) коштів);

- складення та затвердження річного плану державних закупівель;

- здійснення вибору процедури закупівлі;

- проведення процедури закупівель та попередньої кваліфікації учасників;

- забезпечення рівних умов для всіх учасників, об'єктивного та чесного вибору переможця;

- надання роз'яснення особам, що виявили намір взяти участь у процедурі закупівлі, щодо змісту документації конкурсних торгів (кваліфікаційної документації) у разі отримання від останніх відповідних запитів;

- організація приймання, зберігання, розкриття пропозиції конкурсних торгів (цінових та кваліфікаційних пропозицій), забезпечує вибір найбільш економічно вигідної пропозиції на підставі критеріїв та методики оцінки, визначених у документації з конкурсних торгів (кваліфікаційній документації);

- проведення переговорів з учасниками при проведенні переговорної процедури закупівлі; оформлення документів, необхідних для погодження застосування переговорної процедури закупівлі у встановленому законодавством порядку;

- забезпечення складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань державних закупівель, визначених Законом;

- оприлюднення інформації про здійснення закупівель відповідно до вимог Закону;

- ведення необхідної звітності щодо здійснення процедур закупівель відповідно до вимог законодавства;

- вжиття на добровільній основі належних заходів, у тому числі з призупиненням процедури закупівлі, для врегулювання питань, зазначених у зверненні з вимогою щодо усунення порушення під час проведення процедури закупівлі;

- забезпечення надання інформації, у тому числі документів, необхідних для розгляду скарг, які було подано до органу оскарження;

- сприяння органам, що здійснюють державне регулювання та контроль у сфері закупівель, у виконанні ними своїх повноважень відповідно до законодавства, зокрема створення належних умов для проведення перевірок, надання у встановлений строк необхідних документів і відповідних пояснень;

- здійснення інших дій, передбачених Законом.

 

4. ПОВНОВАЖЕННЯ ГОЛОВИ, СЕКРЕТАРЯ ТА ІНШИХ ЧЛЕНІВ КОМІТЕТУ

4.1 Голова комітету:

- організовує роботу комітету і несе персональну відповідальність за виконання покладених на комітет функцій;

- приймає рішення щодо проведення засідань комітету;

- визначає дату і місце проведення засідань комітету;

- пропонує порядок денний засідань комітету;

- веде засідання комітету;

- призначає заступника голови та відповідального секретаря комітету із числа членів комітету;

- визначає функції кожного члена комітету;

- вносить на розгляд пропозиції щодо змін у складі комітету;

- здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.

4.2 Рішення голови комітету щодо призначення заступника голови та відповідального секретаря комітету, визначення функцій кожного члена комітету та вирішення інших питань заносяться до протоколу засідання комітету.

4.3 Секретар комітету забезпечує ведення та оформлення протоколів засідань комітету, оперативне інформування членів комітету стосовно організаційних питань його діяльності, за дорученням голови комітету виконує іншу організаційну роботу, а також забезпечує відповідно до вимог законодавства зберігання документів щодо здійснення закупівель, дотримання вимог законодавства з питань діловодства при роботі з документами, здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.

4.4 Секретар комітету (особа, що його заміщує) надає особам, які звернулися з відповідним запитом, документацію конкурсних торгів (кваліфікаційну документацію) та зміни до неї (за наявності) у прошитому вигляді з пронумерованими сторінками, засвідчені підписом голови комітету (виконуючого обов'язки голови) і скріплені печаткою.

4.5 За відсутності секретаря комітету його обов'язки виконує інший член комітету, визначений головою комітету.

4.6 Члени комітету мають право:

- виносити питання на розгляд комітету;

- ознайомлюватися з усіма матеріалами щодо розгляду, оцінки та порівняння пропозицій конкурсних торгів (цінових та кваліфікаційних пропозицій) учасників процедур закупівель;

- одержувати від відділів Перечинської міської ради інформацію, необхідну для проведення процедур закупівель;

- заносити свою окрему думку до протоколів засідань комітету;

- здійснювати інші дії, передбачені Законом.

 

4.7 Члени комітету зобов'язані:

- організовувати та проводити процедури закупівель;

- брати участь в усіх його засіданнях особисто;

- забезпечувати рівні умови для всіх учасників процедур закупівель, об'єктивний вибір переможця;

- в установленому порядку визначати переможців процедур закупівель, пропозиції конкурсних торгів (цінові та кваліфікаційні пропозиції), яких за результатами оцінки визначені найбільш економічно вигідними та акцептовані;

- сприяти органам, що здійснюють державне регулювання та контроль у сфері закупівель, у виконанні ними своїх повноважень відповідно до законодавства, зокрема створення належних умов для проведення перевірок, надання у встановлений строк необхідних документів і відповідних пояснень;

- вживати у випадках, передбачених законодавством, відповідних заходів щодо забезпечення захисту інформації при здійсненні процедур закупівель;

4.8 Члени комітету на його засіданнях беруть участь в обговоренні та прийнятті рішень щодо планування здійснення процедур закупівель, складання та затвердження річного плану державних закупівель, вибору та проведення процедури закупівель і попередньої кваліфікації учасників, результатів розгляду, оцінки та порівняння пропозицій конкурсних торгів (цінових та кваліфікаційних пропозицій), визначення переможців процедур закупівель, здійсненні інших дій, передбачених Законом.

4.9 Члени комітету зобов'язані дотримуватися вимог Положення, Закону та інших нормативно-правових актів, об'єктивно та неупереджено розглядати пропозиції конкурсних торгів (цінові та кваліфікаційні пропозиції) учасників процедур закупівель, забезпечувати збереження конфіденційності інформації, що стосується діяльності комітету, та інформації, наданої учасниками (учасниками попередньої кваліфікації).

4.10 Інформація щодо розгляду та оцінки пропозицій конкурсних торгів надається виключно Міністерству економіки України, органам, що здійснюють державне регулювання та контроль у сфері закупівель, органу оскарження та суду.

 

4.11 Голова, секретар та інші члени комітету з конкурсних торгів можуть пройти навчання з питань організації та здійснення закупівель.

5. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

5.1 Члени комітету несуть персональну відповідальність за прийняті ними рішення відповідно до законів України.

5.2 Голова та секретар комітету несуть відповідальність за повноту та достовірність інформації, яка оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу.

 

 

Заступник міського голови з

питань діяльності виконавчих органів                             С.В.Піддубний

У К Р А Ї Н А

ПЕРЕЧИНСЬКА МІСЬКА РАДА

ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

2 сесія VII скликання

Проект

рішення

від 17 грудня  2015 року                                                                             

м. Перечин

 

Про затвердження Положення про громадські

слухання в місті Перечин

 

         З метою сприяння територіальній громаді міста Перечин  у здійсненні права на проведення громадських слухань  відповідно до  статті 13  Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міська рада

 

ВИРІШИЛА:

 

  1. Затвердити Положення про громадські слухання в місті Перечин(додається).
  2. Оприлюднити дане рішення шляхом розміщення на офіційному сайті Перечинської міської ради.
  3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на секретаря міської ради Вовканич-Белеканич О.Ю.

 

 

 

 

 

Міський голова                                                                                     Погоріляк І.М.

У К Р А Ї Н А

ПЕРЕЧИНСЬКА МІСЬКА РАДА

ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 2 сесія VII скликання

Проект

рішення

від «___» ___________ 201__ року                                                                              

м. Перечин

 

 

Про Положення про постійні комісії

Перечинської міської ради

На підставі п.15 статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада.

Вирішила: 

1.Затвердити Положення про постійні комісії міської ради (додається).

2.Зміни, доповнення до Положення вносяться по мірі необхідності сесією міської ради.

3.Положення про постійні комісії міської ради набирає чинності з дня його прийняття та діє на термін сьомого скликання.

  

Міський голова                                                                                                                                          Погоріляк І.М.  

 

 

 

                                 

Додаток

                                                   до рішення Перечинської міської ради

від ________________№_______

 

ПОЛОЖЕННЯ

про постійні комісії Перечинської міської ради

 

  1. Постійні комісії ради у своїй роботі керуються Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», іншими законами, регламентом ради та цим положенням.

 

  1. Постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету (апарату, виконавчих органів ради). Головуючий повинен вживати заходів до інформування та залучення до участі в засіданні комісії якомога більшої кількості осіб, що мають зацікавленість у предметі розгляду. Члени постійної комісії мають прагнути збільшення ефективності схвалюваних рішень та досягнення консенсусів.

 

  1. Засідання постійних комісій є відкритими та гласними, жодній особі не може бути відмовлено у праві присутності на її засіданні. Проведення закритих засідань заборонено. Право громадянина України бути присутніми на засіданні може бути обмежено лише у випадку вчинення протиправних дій, а саме ініціювання бійки, хуліганських дій, вигуків в нетверезому стані, тощо.

 

  1. Усі стадії роботи комісії (початок, обговорення, голосування, завершення, тощо) є відкритими. Забороняється видалення присутніх з приміщення (або виокремлення комісії в інше приміщення) для обговорення чи проведення голосування. Члени комісії та працівники секретаріату ради, які мають інформацію про можливу присутність на засіданні комісії великої кількості людей, зобов’язані повідомити про це голові комісії (особам, які його замінюють). Голова комісії повинен вирішити перед початком засідання комісії питання про проведення засідання в приміщенні, яке дозволятиме забезпечити присутність усіх бажаючих. Такими приміщеннями можуть бути зали пленарних засідань, актові зали адмінбудівель, концертні і виставкові зали, тощо. У випадку, якщо велика кількість присутніх зібралась несподівано (випадково, стихійно), то головуючий повинен оголосити перерву в засіданні та вирішити питання про організацію засідання в такий спосіб, щоб забезпечити можливість участі громадян у засіданні (обрання більшого приміщення, проведення виїзного зсідання, відкривання дверей та розміщення в коридорі, транслювання засідання в суміжні приміщення, тощо).

 

  1. Діяльність комісії висвітлюється на сайті ради та у ЗМІ. При функціонуванні сайту ради повинно бути забезпечено:
  • розміщення діючої редакції Положення про постійні комісії, склад членів постійної комісії;
  • плану роботи ради, з зазначенням точних дат проведення чергових засідань, адрес приміщень, відповідальних осіб за проведення засідань комісій;
  • розміщення протоколів, висновків, рекомендацій постійних комісій;
  • завчасне оприлюднення інформації про час, місце та порядок денний засідання постійної комісії;
  • розміщення звітів постійних комісій;
  • створення та постійне функціонування електронної розсилки на електронну пошту зареєстрованих користувачів змін (розміщення інформації, корегування, зміна, видалення) будь-яких розділів (сторінок, директорій, тощо) сайту.

 

  1. Постійні комісії обираються радою у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією. Голова постійної комісії обирається Радою строком на 1 рік. Одна особа не може обіймати посаду голови однієї постійної комісії понад двох разів (поспіль або окремо) на протязі строку каденції Ради. По закінченні річної каденції (або достроково на вимогу Ради) голова постійної комісії повинен скласти письмовий звіт про діяльність постійної комісії та прозвітуватись на засіданні Ради, яка затверджуючи звіт надає свою оцінку діяльності постійної комісії, її голови та окремих членів. Під звіту Радою може бути прийнято рішення про реорганізацію чи ліквідацію постійної комісії.

 

  1. У складі ради функціонують наступні постійні комісії:
  2. Постійна комісія міської ради з питань бюджету, фінансів,соціально-економічного розвитку та підприємницької діяльності:
  3. Постійна комісія міської ради з питань регулювання земельних відносин та охорони навколишнього середовища;
  4. Постійна комісія міської ради з питань освіти, культури, спорту, туризму та міжнародних зв’язків;
  5. Постійна комісія міської ради з питань регламенту, депутатської етики, законності, правопорядку та соціального захисту населення ;
  6. Постійна комісія міської ради з питань житлово-комунального господарства, побутового та торгівельного обслуговування, промисловості, будівництва, транспорту та зв’язку.

Функціональна спрямованість кожної комісії визначається її назвою. У випадку, якщо питання належить до вітання кількох комісій, а також у випадку виникнення сумнівів чи суперечностей, щодо належності питання тій, чи іншій комісії, таке питання вноситься на розгляд кожної з цих комісій. Також будь-яке питання сесії, звернення громадян, вивчення діяльності підприємств, установ, організацій, органів влади, контролю за виконанням рішення ради та її виконавчого комітету може вноситись за заявою членів постійної комісії на розгляд будь-якої з постійних комісій незалежно від функціональної спрямованості.

 

  1. Комісії діють за дорученням ради або з власної ініціативи. На своїх засіданнях комісії готують та вивчають проекти рішень, проекти програм, бюджету, звітів, вивчають і готують питання місцевого значення, які вносяться на розгляд ради, готують висновки та рекомендації, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями за підсумками вивченого та з’ясованого. Компетенції, повноваження та предмет діяльності постійних депутатських комісій, окрім законодавства, регламенту та рішень ради, також визначається відповідно до Додатку 1 до даного положення.

 

  1. Постійні комісії в обов’язковому порядку попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою, готують висновки з цих питань. Для забезпечення такої діяльності комісій особа, яка висуває кандидата для обрання, затвердження або погодження радою, зобов’язана передати проект відповідного рішення та інформацію, що характеризують претендента на обговорення та розгляд комісії не пізніше 10 днів до пленарного засідання сесії. Під час попереднього розгляду кандидатур осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою комісія має право викликати кандидата на засідання комісії для співбесіди; в такому випадку явка на співбесіду кандидата є обов’язковою.

 

  1. У випадку, якщо станом на час розгляду проекту рішення на пленарному засіданні ради відомо, що даний проект рішення не був розглянутий хоча би однією з постійних комісій ради, головуючий зобов’язаний оголосити про причини такої ситуації, зокрема про відсутність кворуму в комісіях напередодні, відмову комісій розглядати зазначений проект рішення або ж оголосити інші причини, відсутності попереднього розгляду проекту рішення хоча б однією комісією ради. У випадку, якщо одна та більше комісій розглянули проект рішення, але висновки та рекомендації до проекту відсутні, головуючий не проводить з’ясування та оголошення причин такої поведінки комісій.

 

  1. Постійні комісії за дорученням ради, секретаря ради або за власною ініціативою вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних раді та виконавчому комітету (апарату, виконавчих органів ради), підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності та їх посадових осіб, подають за результатами перевірки рекомендації на розгляд їх керівників, а в необхідних випадках - на розгляд ради або виконавчого комітету ради (апарату, виконавчих органів ради); здійснюють контроль за виконанням рішень ради та виконавчого комітету ради (апарату, виконавчих органів ради).

 

  1. Постійні комісії у питаннях, які належать до їх відання, та в порядку, визначеному законом, мають право отримувати від керівників органів, підприємств, установ, організацій та їх філіалів і відділень необхідні матеріали і документи.

 

  1. У разі необхідності, на засідання комісії запрошуються керівники підприємств, установ та організацій, відділів та управлінь виконкому (апарату, виконавчих органів ради), заступники голови при розгляді питань, які стосуються сфер їх діяльності.

 

  1. Організація роботи постійної комісії ради покладається на голову комісії. Голова комісії скликає і веде засідання комісії, дає доручення членам комісії, представляє комісію у відносинах з іншими органами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, а також громадянами, організує роботу по реалізації висновків і рекомендацій комісії. У разі відсутності голови комісії або неможливості ним виконувати свої повноваження з інших причин (в т.ч. відмови від скликання і проведення комісії) його функції здійснює заступник голови комісії або секретар комісії. Порядок денний засідання комісії формує секретар комісії. Питання до порядку денного включаються за пропозицією голови комісії, а також за поданою не пізніше як за 3 дні до проведення засідання комісії письмовою вимогою заступника голови, секретаря або члена комісії.

 

  1. Про час, місце проведення засідання та питання, що вносяться на обговорення, повинно бути розміщено відповідне повідомлення на веб-сайті ради, здійснено розсилку електронною поштою на адреси депутатів та помічників-консультантів депутатів місцевих рад, а також персонально телефоном повідомлено членів комісії та запрошених на її засідання осіб не пізніше ніж за добу до його початку.

 

  1. Про засідання постійної комісії повинні бути особисто повідомлені усі члени комісії шляхом надсилання працівниками секретаріату ради за вказівкою голови постійної комісії повідомлення членам комісії на їх електронні пошту та смс-повідомлення. Члени комісії повинні бути сповіщені про засідання комісії не менш як за добу, а у невідкладних випадках – не менш як за 3 години. В повідомленні про засідання постійної комісії, що надсилається на електронну пошту повинен бути зазначений час і місце проведення засідання, порядок денний та необхідні для вивчення питань матеріали для (скановані та електронні документи). Смс-повідомлення про скликання комісії повинно містити лише час і дату засідання постійної комісії.

 

  1. Порядок денний формується головою комісії за власною ініціативою та подання членів комісії, секретаря ради, голови (голови ради). До порядку денного включаються питання про проекти рішень внесених на чергову сесію, а також звернення громадян та інші питання, що входять до компетенції комісії. При скликанні позачергових засідань постійної комісії забороняється включення до порядку денного питань, які не є предметом позачергового засідання. У випадку порушення порядку скликання засідання постійної комісії (строку та форми повідомлення), засідання може бути проведене лише за умови участі в засіданні усіх членів комісії та відсутності в будь-якого члена заперечень щодо проведення засідання. В усіх інших випадках проведення засідання, що скликано з порушенням процедури заборонено, а ухвалені рішення про висновки та рекомендації комісії є недійсними. Голова комісії несе персональну відповідальність за дотримання процедури скликання засідань постійної комісії. Перешкоджання у реалізації цього права (зокрема, проведення засідань всупереч визначеній процедурі) є перешкоджанням в реалізації повноважень депутата місцевої ради, що тягне відповідальність згідно із вимогами чинного законодавства.

 

  1. Особисту відповідальність за підготовку проектів відповідних документів, що вносяться на розгляд комісії несуть керівники відповідних галузевих підрозділів виконавчого комітету (апарату, виконавчих органів ради) та автори проектів рішень.

 

  1. При проведенні засідання комісії ведеться протокол та звукозапис засідання. Звукозапис засідання здійснюється на електронний носій та зберігається протягом 3 років у секретаря комісії, а також копія в раді. По завершенні засідання комісії будь-який член комісії має право одержати копію звукового файлу із звукозаписом засідання та одержати протокол засідання після його виготовлення. Протокол засідання комісії повинен бути виготовлений на протязі двох робочих днів від дня проведення засідання комісії. Кожен член комісії має право додати в протокол свою окрему думку, довідкові, письмові матеріали, повний текст свого виступу тощо. Особи незгідні із редакцією протоколу засідання комісії, мають право подати до нього свої зауваження, які розглядаються на засіданні комісії із заслуховуванням звукозапису.

 

  1. Основною формою роботи постійних комісій є засідання, які скликаються в міру необхідності, але не менше як один раз в місяць і є правомочним, якщо в них бере участь більше половини її членів від загального складу комісії. Для вирішення актуальних та термінових задач, а також за наполяганням будь-якого члена комісії, постійна комісія має право проводити виїзне засідання.

 

  1. Член комісії не може бути позбавлений права присутності на засіданні постійної комісії. Усі рішення чи дії комісії, головуючого чи інших осіб, спрямовані на позбавлення присутності члена комісії тягнуть за собою відповідальність за перешкоджання у виконанні повноважень депутата місцевої ради. У випадку вчинення депутатом протиправних чи аморальних дій засідання комісії може бути закрито за одноголосним рішення усіх присутніх членів комісії (при цьому голос порушника не враховується). Про ухвалення того рішення усі члени комісії, які проголосували за нього, повинні поставити особистий підпис в протоколі засідання.

 

  1. На засіданні постійної комісії член комісії має беззаперечне та безумовне право на виступ, внесення пропозицій, зауважень. Слово для виступу членів комісії надається головуючим в порядку черговості їх вимог. У випадку виникнення спірної ситуації питання про черговість виступів може бути поставлена на голосування. З метою забезпечення належної уваги до думок депутатів-членів комісії вони зобов’язуються у власних виступах привертати особливу увагу на ті частини промови, у яких висловлюються пропозиції та зауваження депутата. Таке виокремлення у виступі може полягати у проголошенні членом комісії формулювання: «звертаю увагу присутніх, що мною висловлюються наступні пропозиції (зауваження)» чи будь-яким іншим формулюванням, що надає можливість сконцентрувати увагу присутніх на суті пропозицій (зауважень).

 

  1. Пропозиції і зауваження, висловлені депутатами на засіданні постійної комісії, або передані в письмовій формі головуючому, розглядаються радою чи за її дорученням постійними комісіями ради або надсилаються на розгляд підзвітним і підконтрольним їй органам та посадовим особам, які зобов'язані розглянути ці пропозиції і зауваження у строки, встановлені радою, і про вжиті заходи повідомити депутатові та раді. Член постійної комісії може висловити окрему думку, шляхом повідомлення про неї до проведення голосування за певне питання порядку денного, про що робиться відмітка в протоколі засідання комісії. Окрема думка повинна бути подана письмово протягом 1 дня з моменту завершення засідання постійної комісії. Окремі думки є невід’ємною частиною протоколу засідання комісії та підлягають оприлюдненню разом із протоколом

 

  1. Право ухвального голосу мають члени комісії. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половину складу постійної комісії. Процедурні рішення приймаються, як правило, більшістю від присутніх членів комісії.

 

  1. Депутат місцевої ради, який не є членом постійної комісії, а також голова місцевої адміністрації, голова громади, його заступники, керівники виконавчих органів ради, керівники підприємств, установ та організацій, народні депутати України та їх помічники, помічники-консультанти депутатів місцевих рад мають право дорадчого голосу на засіданні комісії. У випадку прибуття на засідання комісії особи, яка наділена правом дорадчого голосу, головуючий на засіданні зобов’язаний роз’яснити особі її права та порядок його використання. Право дорадчого голосу передбачає, окрім участі в голосуванні, беззаперечне і безумовне право певної особи на виступ тривалістю до 3 хвилин на засіданні перед голосуванням з окремого питання порядку денного. За рішенням комісії тривалість виступу особи може бути збільшена або надано додатковий час. Дана особа має право також проголосувати разом із членами комісії, однак її голос не враховується при встановленні результатів (дорадчий голос), але позиція особи під час голосування заноситься до протоколу засідання постійної комісії. На вимогу особи, яка використала своє право дорадчого голосу, видається засвідчений головою комісії витяг з протоколу в частині обговореного питання, з відображенням виступів усіх присутніх та результатів голосування, в т.ч. дорадчих голосів.

 

  1. Кожному депутату місцевої ради, що є присутнім на засіданні постійної комісії забезпечується право на виступ. Спочатку слово надається членам комісії, а потім депутатам, що не є членами комісії. За процедурним рішенням комісії право виступу надається також усім присутнім на засіданні комісії, що не є депутатами ради (запрошеним, представникам ЗМІ та громадськості, службовцям ради, представникам підприємств, установ, організацій, заявникам, тощо) за їх проханням в черговості надходження прохань про виступ. Депутати ради мають право на висловлення репліки у випадку згадування імені чи прізвища депутата.

 

  1. Головуючому заборонено ставити на голосування питання, у випадку якщо присутні не реалізували свого права на виступ, в порядку визначеному вище. Перешкоджання у реалізації описаних прав (зокрема, ненадання слова, позбавлення слова, голосування до завершення виступів, тощо) є перешкоджанням в реалізації повноважень депутата місцевої ради, що тягне відповідальність згідно із вимогами чинного законодавства

Тривалість виступів:

- для доповіді - 5 хв.

- для співдоповіді - 3 хв.

- для участі в обговоренні - 3 хв.

- заключне слово доповідача - 3 хв.

- для репліки - 1 хв.

Особи, що беруть участь в обговоренні, як правило виступають один раз з обговорюваного питання порядку денного. Право виступу повторно, а також більшої тривалості може бути надано будь-якій особі за процедурним рішення комісії.

 

  1. За вимогою члена комісії розглядуване питання повинне бути винесене на виїзне засідання, яке проводиться за місцем проживанням заявників, учасників суспільних відносин, зацікавлених у рішенні осіб. У випадку надходження вимоги члена комісії про проведення виїзного засідання обговорення цього питання припиняється, а головуючий ставить на обговорення дату, час, місце виїзного засідання та організаційні питання (участь працівників секретаріату, протоколювання засідання, інформування учасників, запрошення мешканців, ЗМІ, тощо). Виїзне засідання повинно бути проведене постійною комісією нге раніше 1 дня і не пізніше 7 днів від дня проведення засідання комісії, на якому членом комісії заявлено про ініціювання виїзного засідання. Ініціювання виїзного засідання є правом члена комісії та не потребує рішення постійної комісії (окрім організаційних питань) і не може бути заперечене іншими членами комісії. Рішення комісії ухвалені в супереч ініціюванню виїзного засідання є недійсними. Головуючий на засіданні комісії несе персональну відповідальність за дотримання прав члена комісії. Перешкоджання у реалізації цього права (зокрема, прийняття рішення всупереч вимозі члена комісії) є перешкоджанням в реалізації повноважень депутата місцевої ради, що тягне відповідальність згідно із вимогами чинного законодавства.

 

  1. У випадку з’ясування на засіданні комісії під час обговорення питання нових обставин (які не повідомлялись при скликанні засідання комісії), що позбавляють члена комісії можливості прийняти зважене і відповідальне рішення (необхідність вивчення великого обсягу інформації, необхідність перевірки повідомлених доповідачем чи іншими промовцями обставин та фактів, тощо) за вимогою члена комісії прийняття рішення з такого питання повинно бути відкладене на 1 день. Відкладення розгляду є правом члена комісії та не потребує рішення постійної комісії і не може бути заперечене іншими членами комісії. Рішення комісії ухвалені із порушенням права на відкладення розгляду є недійсними. Головуючий на засіданні комісії несе персональну відповідальність за дотримання прав члена комісії. Перешкоджання у реалізації цього права (зокрема, прийняття рішення всупереч вимозі члена комісії на відкладення розгляду питання) є перешкоджанням в реалізації повноважень депутата місцевої ради, що тягне відповідальність згідно із вимогами чинного законодавства.

 

  1. За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації та можуть готувати проекти рішень ради. Висновки, рекомендації та проекти рішень постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, в разі його відсутності заступником або секретарем.

 

  1. Рекомендації постійних комісій підлягають обов'язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані. Про результати розгляду і вжиті заходи повинно бути повідомлено комісіям у встановлений ними строк. Якщо комісією не визначено строк для розгляду рекомендації, то вважається, що тривалість такого строку 10 днів із дня отримання тексту рекомендацій відповідним адресатом.

 

  1. Постійна комісія для вивчення питань, розробки проектів рішень ради може створювати підготовчі комісії і робочі групи з залученням представників громадськості, вчених і спеціалістів. Питання, які належать до відання кількох постійних комісій, можуть за ініціативою комісій, а також за дорученням ради, її голови, секретаря розглядатися постійними комісіями спільно. Висновки, рекомендації, прийняті у їх правомочному складі на їх спільних засіданнях, підписуються головами постійних комісій;

 

  1. Комісії є підзвітними раді та відповідальними перед нею. Депутати працюють у  постійних  комісіях на громадських засадах. Комісія вправі заслухати звіт депутата про участь в роботі відповідної комісії.

У випадку неможливості постійної комісії через відсутність кворуму зібратись на своє засідання протягом двох сесій ради поспіль, або більше 4 разів протягом року така постійна комісія підлягає ліквідації, а члени комісії обираються до складу інших комісій (існуючих чи новоутвореної). Така ж санкція застосовується до постійних комісій, щодо яких буде встановлено у судовому порядку порушення принципів відкритості, прозорості та підзвітності, що визначені регламентом ради та цим положенням. Ліквідація постійної комісії здійснюється на найближчому пленарному засіданні ради, яке слідує після виявлення обставин (або після набрання судовим рішення законної сили), що є причинами її ліквідації або під час заслуховування звіту постійної комісії. Поряд із цим, порушення депутатом правил депутатської етики, вимог регламенту ради або положення про постійні комісії в ході роботи в комісії, що встановлено судовим рішенням тягне за собою накладення відповідальності на такого депутата у вигляді оголошення йому догани. Догана повинна бути оголошена на найближчому, після набрання судовим рішенням законної сили, пленарному засіданні ради.

 

  1. Участь депутатів, членів комісії в роботі постійної комісії обов’язкова. Комісія вправі заслухати звіт депутата про участь в роботі відповідної комісії.

Постійні комісії щорічно звітуються перед радою про свою діяльність. Звіт постійної комісії повинен бути поданий на розгляд ради не пізніше 10 лютого року наступного за звітним. звітування відбувається при переобранні голови комісії. До звіту повинна бути включена статистична інформація:

- кількість засідань постійної комісії;

- кількість розглянутих комісією питань;

- кількість комісією внесених проектів рішень;

- кількість рішень ради та виконавчого комітету, що перебували на контролі комісії;

- кількість висновків та рекомендацій, що були внесені комісією;

- відвідування засідань комісії її членами.

Звіт повинен містити план комісії на наступний період та інформацію про виконання плану за звітний період, що був складовою попереднього звіту комісії. Звіт комісії розглядається на пленарному засіданні ради з доповіддю представника постійної комісії. Одночасно із прийняттям до уваги звіту постійної комісії, рада вирішує питання про ефективність роботи комісії та необхідність її подальшого існування. Рада також обговорює ефективність діяльності голови комісії та дотримання ним вимог Регламенту ради та Положення про постійні комісії; також обговорюється питання про виконання своїх обов’язків членами комісії, в т.ч. відвідування ними засідань комісій.

Серед іншого під час звітування радою обговорюється питання про перешкоди в діяльності ради та заходи до їх усунення. Результати обговорення усіх цих питань обов’язково повинні бути включені до рішення ради про прийняття звіту комісії. Звіт комісії та рішення ради про його врахування повинні бути опубліковані на сайті ради та в газеті (у випадку її наявності), що заснована радою. Розміщення звіту постійної комісії на сайті ради повинно передбачати можливість будь-якого користувача (незалежно від його авторизації) додавати коментарі, скарги та пропозиції.

 

  1. Члени комісій зобов’язані запобігати корупції, нерівноправності громадян, виникненню ситуацій, які можуть призводити до корупційних ризиків. Запобігання корупції також здійснюється з’ясуванням конфлікту інтересів депутата ради, інших представників місцевого самоврядування, під час вивчення всіх питань в комісії. Депутати місцевої ради зобов’язані інформувати комісію, повідомляти про конфлікт інтересів, надавати інформацію, яким чином питання, які розглядаються комісією, стосуються того, чи іншого депутата ради. У випадку порушення законодавства, регламенту, рішень ради та цього положення, депутати несуть відповідальність.

 

  1. Голова постійної комісії здійснює планування роботи постійної комісії на півріччя. План роботи комісії затверджується на засіданні постійної комісії, доводиться до відома всіх голів постійних комісій, виконавчого комітету (апарату, виконавчих органів ради) та керівників відповідних структурних підрозділів виконавчого комітету ради (апарату, виконавчих органів ради).

 

  1. Інформування громадськості про діяльність постійних комісій покладається на відділ секретаріату ради та голову комісії. На засідання постійних комісій обов’язково запрошуються представники інформаційних агенцій, веб-сайтів, преси, радіо, телебачення шляхом розсилання електронною поштою працівниками секретаріату ради відповідного анонсу, який надсилається не пізніше як за 1 день до засідання комісії, а у випадку проведення термінових засідань – невідкладно, одночасно із повідомленням членів комісії про невідкладне засідання.

 

  1. Організаційно-методичне, технічне і матеріальне обслуговування постійних комісій, а також забезпечення їх функціонування здійснюється відділом секретаріату ради. Для роботи постійної комісії виділяється приміщення, яке обладнане необхідними меблями та копіювальною технікою.

 

 

Секретар (голова) ради.....

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

Напрямки постійних депутатських комісій ради

 

Постійна комісія міської ради з питань регламенту, депутатської етики, законності, правопорядку та соціального захисту населення

  • готує висновки та рекомендації з питань дотримання прав людини, законності, сприяння депутатській діяльності, етики та регламенту
  • контролює виконання програми та рішень ради, а також заходів передбачених іншими програмами та рішеннями ради, з питань дотримання прав людини, законності, сприяння депутатській діяльності, етики та регламенту;
  • з метою здійснення депутатського контролю, систематично, але не рідше одного разу в рік вивчає та подає за результатами звіт, який включає висновки та рекомендації, щодо покращення функціонування з підзвітних і підконтрольних раді органів, підприємств, установ та організацій з питань дотримання прав людини, законності, Постійна комісія міської ради з питань регламенту, депутатської етики, законності, правопорядку та соціального захисту населення сприяння депутатській діяльності, етики та регламенту;
  • розглядає пропозиції та подає рекомендації щодо призначення та звільнення керівників об’єктів комунальної власності, що перебувають у віданні ради з питань дотримання прав людини, законності, сприяння депутатській діяльності, етики та регламенту;
  • погоджує кошториси підпорядкованих раді та її виконавчих органам підрозділів, підприємств, установ та організацій з питань дотримання прав людини, законності, сприяння депутатській діяльності, етики та регламенту;
  • з питань дотримання прав людини, законності, сприяння депутатській діяльності, етики та регламенту перевіряє роботу підприємств, установ та організацій розташованих на території ради, подає за результатами перевірки пропозиції на розгляд керівників підприємств, установ і організацій, а в необхідних випадках вносить свої пропозиції на розгляд ради;
  • погоджує проекти рішень ради перед винесенням їх розгляд ради та виконавчого комітету, які готуються службовими та посадовими особами виконавчих органів з питань дотримання прав людини, законності, сприяння депутатській діяльності, етики та регламенту;
  • систематично, але не рідше одного разу на квартал, готує на розгляд ради довідкові та інші матеріали про роботу депутатів в раді та її органах, а також про виконання ними рішень, доручень ради;
  • координує роботу з створення органів самоорганізації населення;
  • здійснює моніторинг дотримання регламенту, положень та інших регламентних документів ради та готує відповідні проекти рішень ради, з метою покращення роботи, притягнення порушників до відповідальності;
  • ініціює, проводить або долучається до перевірок забезпечення вимог законодавства щодо розгляду звернень громадян в установах та організаціях всіх форм власності;
  • вивчає діяльність правоохоронних органів на території громади, їх посадових осіб, раз на півріччя вносить пропозиції на розгляд ради щодо їх діяльності.

 

Постійна комісія міської ради з питань бюджету, фінансів,соціально-економічного розвитку та підприємницької діяльності:

  • готує висновки та рекомендації з питань планування соціально-економічного розвитку, бюджету та фінансів;
  • контролює виконання програми та рішень ради, а також заходів передбачених іншими програмами та рішеннями ради, з питань планування соціально-економічного розвитку, бюджету та фінансів;
  • з метою здійснення депутатського контролю, систематично, але не рідше одного разу в рік вивчає та подає за результатами звіт, який включає висновки та рекомендації, щодо покращення функціонування з підзвітних і підконтрольних раді органів, підприємств, установ та організацій з питань планування соціально-економічного розвитку, бюджету та фінансів;
  • розглядає пропозиції та подає рекомендації щодо призначення та звільнення керівників об’єктів комунальної власності, що перебувають у віданні ради з питань планування соціально-економічного розвитку, бюджету та фінансів;
  • погоджує кошториси підпорядкованих раді та її виконавчих органам підрозділів, підприємств, установ та організацій з питань планування соціально-економічного розвитку, бюджету та фінансів;
  • з питань планування соціально-економічного розвитку, бюджету та фінансів перевіряє роботу підприємств, установ та організацій розташованих на території ради, подає за результатами перевірки пропозиції на розгляд керівників підприємств, установ і організацій, а в необхідних випадках вносить свої пропозиції на розгляд ради;
  • погоджує проекти рішень ради перед винесенням їх розгляд ради та виконавчого комітету, які готуються службовими та посадовими особами виконавчих органів з питань планування соціально-економічного розвитку, бюджету та фінансів;
  • бере участь у підготовці проекту бюджету, контролює процедуру його представлення, розгляду, доопрацювання, внесення змін та доповнень , затвердження;
  • бере безпосередню участь у організації та проведенні конкурсів, тендерів по закупівлях товарів, робіт та послуг серед суб’єктів господарювання;
  • готує рекомендації по виявленню резервів і додаткових доходів до бюджету;
  • попередньо розглядає питання та пропозиції щодо утворення цільових, резервних і валютних фондів, затвердження положень про ці фонди та звітів про їх використання. Вносить на розгляд ради пропозиції по запровадженню місцевих податків і зборів, запровадження місцевих податків і зборів, залучення фінансово-кредитних ресурсів згідно з чинним законодавством;
  • контролює процес міжбюджетних взаємовідносин на користь ради;
  • розглядає і погоджує експертні оцінки при приватизації земельних ділянок і об′єктів комунальної власності;
  • один раз на рік заслуховує звіти про діяльність підприємств, установ і організацій , в яких рада є засновником або учасником, на підставі звітів готує рекомендації і пропозиції щодо затвердження результатів їх діяльності;
  • бере участь в розробці питань, пов’язаних з залученням бюджетних надходжень для реалізації соціально-економічних та культурних програм;
  • розглядає та погоджує питання надання пільг, які спричиняють втрати місцевого бюджету.

 

Постійна комісія міської ради з питань регулювання земельних відносин та охорони навколишнього середовища готує висновки та рекомендації з питань земельних відносин та земельного кадастру

  • контролює виконання програми та рішень ради, а також заходів передбачених іншими програмами та рішеннями ради, з питань земельних відносин та земельного кадастру;
  • з метою здійснення депутатського контролю, систематично, але не рідше одного разу в рік вивчає та подає за результатами звіт, який включає висновки та рекомендації, щодо покращення функціонування з підзвітних і підконтрольних раді органів, підприємств, установ та організацій з питань земельних відносин та земельного кадастру;
  • розглядає пропозиції та подає рекомендації щодо призначення та звільнення керівників об’єктів комунальної власності, що перебувають у віданні ради з питань земельних відносин та земельного кадастру;
  • погоджує кошториси підпорядкованих раді та її виконавчих органам підрозділів, підприємств, установ та організацій з питань земельних відносин та земельного кадастру;
  • погоджує проекти рішень ради перед винесенням їх розгляд ради та виконавчого комітету, які готуються службовими та посадовими особами виконавчих органів з питань земельних відносин та земельного кадастру;
  • з питань земельних відносин та земельного кадастру перевіряє роботу підприємств, установ та організацій розташованих на території ради, подає за результатами перевірки пропозиції на розгляд керівників підприємств, установ і організацій, а в необхідних випадках вносить свої пропозиції на розгляд ради;
  • попередньо розглядає відповідні розділи і показники проектів планів соціально-економічного розвитку та бюджету, звітів про їх виконання, вносить по них зауваження і пропозиції.
  • погоджує проекти рішень ради про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, генплану забудови та архітектурно-планувального завдання, оформлення права користування земельною ділянкою, надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без оформлення матеріалів вибору;
  • розглядає і погоджує експертні оцінки при приватизації земельних ділянок;
  • бере безпосередню участь у організації та проведенні конкурсів, тендерів по закупівлях товарів, робіт та послуг серед суб’єктів господарювання;
  • попередньо розглядає проекти рішень ради з питань скасування попередніх рішень ради з питань будівництва чи надання земельних ділянок та проекти рішень виконавчого комітету;
  • забезпечує проведення громадської екологічної експертизи, оприлюднення її результатів і подання їх органам, уповноваженим приймати  рішення щодо  розміщення, проектування та будівництва нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об’єктів, пов’язаних із використанням природного середовища.

 

 

Постійна комісія міської ради з питань житлово-комунального господарства, побутового та торгівельного обслуговування, промисловості, будівництва, транспорту та зв’язку:

  • готує висновки та рекомендації з питань житлової політики, комунального господарства, транспорту, природокористування, охорони довкілля та енергозбереження;
  • контролює виконання програми та рішень ради, а також заходів передбачених іншими програмами та рішеннями ради, з питань житлової політики, комунального господарства, транспорту, природокористування, охорони довкілля та енергозбереження;
  • з метою здійснення депутатського контролю, систематично, але не рідше одного разу в рік вивчає та подає за результатами звіт, який включає висновки та рекомендації, щодо покращення функціонування з підзвітних і підконтрольних раді органів, підприємств, установ та організацій з питань житлової політики, комунального господарства, транспорту, природокористування, охорони довкілля та енергозбереження;
  • розглядає пропозиції та подає рекомендації щодо призначення та звільнення керівників об’єктів комунальної власності, що перебувають у віданні ради з питань житлової політики, комунального господарства, транспорту, природокористування, охорони довкілля та енергозбереження;
  • погоджує кошториси підпорядкованих раді та її виконавчих органам підрозділів, підприємств, установ та організацій з питань житлової політики, комунального господарства, транспорту, природокористування, охорони довкілля та енергозбереження;
  • погоджує проекти рішень ради перед винесенням їх розгляд ради та виконавчого комітету, які готуються службовими та посадовими особами виконавчих органів з питань житлової політики, комунального господарства, транспорту, природокористування, охорони довкілля та енергозбереження;
  • з питань житлової політики, комунального господарства, транспорту, природокористування, охорони довкілля та енергозбереження перевіряє роботу підприємств, установ та організацій розташованих на території ради, подає за результатами перевірки пропозиції на розгляд керівників підприємств, установ і організацій, а в необхідних випадках вносить свої пропозиції на розгляд ради;
  • попередньо розглядає та узгоджує відповідні розділи і показники проектів планів соціально-економічного розвитку та бюджету, звітів про їх виконання, виносить по них висновки, пропозиції та рекомендації;
  • бере безпосередню участь у організації конкурсів, тендерів по закупівлях товарів, робіт та послуг серед суб’єктів господарювання, які проводяться управлінням житлово-комунального господарства;
  • не рідше одного разу на квартал заслуховує звіт заступника голови з питань житлово-комунального господарства про роботу управління житлово-комунального господарства та екології, керівників підпорядкованих йому підприємств, незалежно від форм власності;
  • погоджує тарифи на послуги в житлово-комунальній сфері, виносить відповідні висновки та рекомендації;
  • погоджує виділення та продаж земельних ділянок під будівництво соціального житла та інших об’єктів, які використовують газ, електроенергію, тепло, воду, інженерні мережі;
  • контролює стан експлуатації та утримання об’єктів житлово-комунального господарства незалежно від їх форм власності;
  • контролює виконання Закону України “Про благоустрій”, Правил благоустрою територій, забезпечення чистоти і порядку, інших рішень ради, в тому числі щодо забезпечення населення і особового складу територіальних невоєнізованих формувань цивільної оборони засобами радіаційного та хімічного захисту;

 

 

Постійна комісія міської ради з питань освіти,  культури, спорту, туризму та міжнародних звязків:

  • готує висновки та рекомендації з питань освіти, науки, культури, міжнародного співробітництва, інформаційної політики, молоді, спорту та туризму;
  • контролює виконання програми та рішень ради, а також заходів передбачених іншими програмами та рішеннями ради, з питань освіти, науки, культури, мови, прав національних меншин, міжнародного співробітництва, інформаційної політики, молоді, спорту та туризму;
  • з метою здійснення депутатського контролю, систематично, але не рідше одного разу в рік вивчає та подає за результатами звіт, який включає висновки та рекомендації, щодо покращення функціонування з підзвітних і підконтрольних раді органів, підприємств, установ та організацій з питань освіти, науки, культури, мови, прав національних меншин, міжнародного співробітництва, інформаційної політики, молоді, спорту та туризму;
  • розглядає пропозиції та подає рекомендації щодо призначення та звільнення керівників об’єктів комунальної власності, що перебувають у віданні ради з питань освіти, науки, культури, мови, прав національних меншин, міжнародного співробітництва, інформаційної політики, молоді, спорту та туризму;
  • погоджує кошториси підпорядкованих раді та її виконавчих органам підрозділів, підприємств, установ та організацій з питань освіти, науки, культури, міжнародного співробітництва, інформаційної політики, молоді, спорту та туризму;
  • з питань освіти, науки, культури, , міжнародного співробітництва, інформаційної політики, молоді, спорту та туризму перевіряє роботу підприємств, установ та організацій розташованих на території ради, подає за результатами перевірки пропозиції на розгляд керівників підприємств, установ і організацій, а в необхідних випадках вносить свої пропозиції на розгляд ради;
  • погоджує проекти рішень ради перед винесенням їх розгляд ради та виконавчого комітету, які готуються службовими та посадовими особами виконавчих органів з питань з питань освіти, науки, культури, міжнародного співробітництва, інформаційної політики, молоді, спорту та туризму;
  • попередньо розглядає відповідні розділи і показники проектів планів соціально-економічного розвитку та бюджету, звітів про їх виконання, вносить по них зауваження і пропозиції;
  • погоджує виділення бюджетних коштів та їх розподіл між закладами освіти, культури, туризму та здійснює контроль за їх використання;
  • погоджує положення про громадську раду з питань освіти та кандидатуру керівника ради;
  • бере безпосередню участь у організації та проведенні конкурсів, тендерів по закупівлях товарів, робіт та послуг серед суб’єктів господарювання;
  • бере участь у розробці програм, що сприяють роботі творчих спілок, національно-культурних товариств, асоціацій, інших громадських неприбуткових організацій, які діють у сфері освіти та культури;
  • здійснює контроль за забезпеченням охорони пам’яток історії та культури, збереженням  та використанням культурного надбання.

 

 Міський голова                                                                                                                                                                     Погоріляк І.М. 

У К Р А Ї Н А

ПЕРЕЧИНСЬКА МІСЬКА РАДА

ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

2 сесія VII скликання

РІШЕННЯ

ПРОЕКТ

від «17» грудня  2015 року                                                                        

м. Перечин

 

Про внесення змін та доповнень

до Екологічної  Програми

здійснення природоохоронних

заходів в м.Перечин на 2015 рік

    

Відповідно до ст.26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,   у зв’язку з виділенням коштів для виконання природоохоронних заходів в м.Перечин  міська рада

ВИРІШИЛА :

  1. Внести зміни до Екологічної Програми здійснення природоохоронних заходів в м.Перечин на 2015 рік і викласти її в новій редакції згідно додатку №1(додається).

 

  1. Відділу бухгалтерського обліку та фінансової звітності (зав. Попович Я.П.) в своїй роботі використовувати Екологічну Програму здійснення природоохоронних заходів в м.Перечин на 2015 з новоприйнятою редакцією.

 

Міський голова                                                                                         Погоріляк І.М.

 

 

Додаток № 1

до  проекту рішення

«Про внесення змін та доповнень

до Екологічної  Програми

здійснення природоохоронних

заходів в м.Перечин на 2015 рік »

№________ від 17 грудня 2015 року

 

 

Екологічна програма

здійснення природоохоронних заходів

в м. Перечин на 2015 рік

 Загальні положення

Даною програмою розроблено головні напрямки здійснення природоохоронних заходів в м. Перечин з використанням для цього позабюджетного фонду охорони навколишнього природного середовища міської ради.

Виконання Програми передбачає покращення охорони навколишнього середовища на території міста.

 Мета програми

Головною метою даної Програми є підвищення ролі місцевого самоврядування в забезпеченні заходів для зниження впливу забруднення навколишнього середовища на здоров’я людей на території міста‚ вдосконалення економічного механізму  регулювання екологічних проблем.

 Основні завдання і пріоритети

охорони навколишнього середовища

Забезпечення  реалізації державної політики в галузі охорони навколишнього середовища на території міста, зокрема:

  • вирішення питань щодо організованого збору ТПВ, його вивозу та утилізації;
  • утримання в належному стані потоків, що розташовані на території міста шляхом реконструкції очищення та поглиблення їх русел;
  • капітальний і поточний ремонт КОС‚ КНС 1 та КНС 2‚  забезпечення нормативної очистки стічних вод;
  • ліквідація аварійних ситуацій на каналізаційно-очисних станціях‚ з метою запобігання наслідків‚ пов’язаних з надзвичайними ситуаціями;
  • очищення та поглиблення діючих стічних каналів та потоків по вулицях міста;
  • ремонт колодязів та мереж стічних вод;
  • відвід стічних вод шляхом будівництва нових мереж стічних вод на вулицях де відсутні дані об’єкти;
  • встановлення зон санітарної охорони першого поясу на експлуатуючих свердловинах міського водогону ;
  • озеленення територій та узбіччя тротуарів декоративними насадженнями та квітами в м. Перечин;
  • здійснення робіт по захисту територій міста та сільськогосподарських угідь від підтоплення водами потоків, що знаходяться в районі їх розташувань.  
  • інші важливі питання‚ що пов’язані з природоохоронною діяльністю;

 Фінансово-економічне забезпечення Програми

Фінансування Програми здійснюється у межах позабюджетного фонду охорони навколишнього середовища міської ради‚ обласного бюджету коштів підприємств та інших джерел фінансування‚ не заборонених законодавством.

 Очікувані результати виконання:

Покращення охорони навколишнього середовища на території міста.

Кошти позабюджетного фонду на виконання даної Програми використовуються згідно кошторисів витрат.

 

 

Секретар міської ради                                                                     Вовканич-Белеканич О.Ю.

 

  

 

Додаток № 2

 до  Екологічної програми

здійснення природоохоронних заходів

в м. Перечин на 2015 рік

Заходи по реалізації Програми

п/п

Перелік заходів та завдань

Строк реалізації

Орієнтований

обсяг фінансувань

грн.

1.

2

3

4

1.

Заходи, щодо недопущення стихійних сміттєзвалищ та ліквідація виявлених.

2015р.

5000

2.

Проведення заходів по утриманні в належному стані потоків, що розташовані на території міста шляхом реконструкції, очищення та поглиблення їх русел.

2015 р.

60 000

3.

Капітальний і поточний ремонт КОС, КНС 1 та КНС 2,забезпечення нормативної очистки стічних вод.

2015 р.

100000

4.

Ліквідація аварійних ситуацій на каналізаційно-очисних станціях з метою запобігання наслідків, пов’язаних з надзвичайними ситуаціями

2015 р.

20000

5.

Очищення та поглиблення діючих стічних каналів та потоків по вулицях міста

2015 р.

350000

6.

Ремонт колодязів та стічних вод

2015 р.

30000

7.

Відвід стічних вод шляхом будівництва нових мереж стічних вод на вулицях де відсутні дані об’єкти

2015 р.

25000

8.

Встановлення зон санітарної охорони першого поясу на експлуатуючих свердловинах міського водогону

2015 р.

50000

 

 

9.

Здійснення робіт по захисту територій міста та сільськогосподарських угідь від підтоплення водами потоків, що знаходяться  в районі їх розташувань

2015 р.

30000

10.

Озеленення території та узбіччя тротуарів декоративними насадженнями та квітами в м. Перечин

2015 р

50000

11.

Реконструкція водовідвідного каналу «Домарадж» у м.Перечин в районі Перечинського лісохімічного комбінату

2015 р.

582840

12.

Технічний та авторський нагляд за об’єктом « Реконструкція водовідвідного каналу «Домарадж» у м.Перечин в районі Перечинського лісохімічного комбінату»

2015 р.

13000

 

13.

Проведення експертизи Робочого проекту «Реконструкція водовідвідного каналу «Домарадж» у м.Перечин в районі Перечинського лісохімічного комбінату»

2015р.

10000

14.

Інші важливі питання, що пов’язані з природоохоронною діяльністю

2015р

50000

Всього:

1375840

 

Секретар міської ради                                                                     Вовканич-Белеканич О.Ю.

 

 

 

 

 

 

 

Додаток № 3

до екологічної програми

здійснення природоохоронних заходів

в м. Перечин на 2015 рік

 

Паспорт програми

 

1.Назва:  Екологічна Програма здійснення природоохоронних заходів в м. Перечин на 2015 рік

 2.Підстава для розроблення: стаття 33‚ стаття 26‚ ч.1 п.22 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”‚ Закон України “Про охорону навколишнього природного  середовища “ від 25.06.1991р. №1264-12‚ постанова  Кабінету Міністрів України “Про затвердження переліку видів діяльності‚ що належать до природоохоронних заходів”

 3.Замовник: Перечинська міська рада.

 4.Виконавець: Виконавчий комітет Перечинської міської ради

 5.Мета: Підвищення ролі місцевого самоврядування в забезпеченні заходів для зниження впливу забруднення навколишнього середовища на здоров’я людей на території міста.

 6.Строк виконання Програми: Передбачається виконати Програму до кінця 2015 року.

 7.Загальний обсяг фінансування: 1375840,0 грн..

 8.Джерела фінансування: Позабюджетний фонд охорони навколишнього    середовища міської ради за 2015 рік та субвенція обласного бюджету  згідно кошторисів витрат.

 9.Очікувані результати виконання: Покращення охорони навколишнього      середовища на території міста.

 10.Контроль за виконанням Програми: постійна депутатська комісія міської ради з питань регулювання земельних відносин, охорони навколишнього природного середовища (голова Баєв Є.О.) та постійну депутатську комісію з питань бюджету, фінансів, соціально-економічного розвитку зовнішньо - економічної та підприємницької діяльності (Шинкарчук Я.І.)

  

Секретар міської ради                                                                                                       О.Ю.   Вовканич-Белеканич 

   

 

 

          

У К Р А Ї Н А

ПЕРЕЧИНСЬКА МІСЬКА РАДА
ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

2 сесія VII скликання

 РІШЕННЯ

ПРОЕКТ


від 17 грудня 2015 року №___

м. Перечин

Про утворення лічильної комісії

Відповідно до вимог статті 25, пункту 2 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Перечинська міська рада

ВИРІШИЛА:

1.Утворити постійно діючу лічильну комісію Перечинської міської ради з числа депутатів Перечинської міської ради 7-го скликання в складі п’яти чоловік:

Голова комісії: __________________________
Заступник голови лічильної комісії:_____________________
Члени комісії: __________________________
__________________________
__________________________

2. Комісії здійснювати роботу відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту роботи сесії.

Міський голова                                                                                        Погоріляк І.М.

У К Р А Ї Н А

ПЕРЕЧИНСЬКА МІСЬКА РАДА
ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

2 сесія VII скликання

РІШЕННЯ

ПРОЕКТ

від «17» грудня 2015 року №__

м. Перечин

Про затвердження Регламенту
роботи Перечинської міської
ради 7-го скликання

Відповідно до вимог статті 25, пункту 1 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Затвердити Регламент роботи Перечинської міської ради 7-го скликання у редакції, наведеній у додатку до рішення (додається);
2. Оприлюднити дане рішення шляхом розміщення на офіційному сайті Перечинської міської ради;
3. Встановити, що Регламент вступає в силу з моменту офіційного оприлюднення рішення про його затвердження.
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань регламенту, депутатської етики, законності, правопорядку та соціального захисту населення (голова Головей М.М.)

Міський голова                                                                                                                              Погоріляк І.М.

У К Р А Ї Н А

ПЕРЕЧИНСЬКА МІСЬКА РАДА
ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

2 сесія VII скликання

РІШЕННЯ

ПРОЕКТ


від «17» грудня 2015 року №_____

м. Перечин

Про затвердження Положення помічника-консультанта
депутата Перечинської міської ради та опис посвідчення

З метою підвищення статусу депутата місцевої ради, вдосконалення його можливостей щодо захисту інтересів виборців, забезпечення якісного та своєчасного вирішення завдань і доручень, які покладаються на депутата законом та виборцями, керуючись п.53 ч.1 ст.26 (п.35 ч.1 ст.43) Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.29-1 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», рада ухвалила:
1. Затвердити положення «Про помічника-консультанта депутата Перечинської міської ради» (додаток 1);
2. Затвердити опис та форму посвідчення помічника-консультанта депутата Перечинської міської ради (додаток 2);
3. Забезпечити виготовлення посвідчень помічника-консультанта депутата Перечинської міської ради. Відповідальний: секретар ради.;
4. На веб-сайті ради, поруч з інформацією про депутатів місцевої ради, розмістити повний список ПІБ та засобів зв’язку з помічниками-консультантами депутатів місцевої ради;
5. Контроль за виконанням ухвали покласти на секретаря ради.

Міський голова                                                                               Погоріляк І.М.

Додаток 1
Затверджено рішенням
Перечинської міської ради
від «____»________201__ №______

П О Л О Ж Е Н Н Я
про помічника-консультанта депутата
Перечинської міської ради

1. Загальні положення
1.1. Помічником-консультантом депутата ради може бути лише громадянин України, який має середню освіту, вільно володіє державною мовою та дав добровільну згоду бути помічником, виконувати чинне законодавство, рішення ради, в тому числі дане положення. Не може бути помічником-консультантом депутата ради особа, яка визнана судом недієздатною;
1.2 Персональний підбір кандидатур на посади помічників-консультантів депутата Перечинської міської ради, організацію їх роботи та розподіл обов'язків між ними здійснює особисто депутат Перечинської міської ради, який несе відповідальність щодо правомірності своїх рішень;
1.3. Помічник-консультант депутата у своїй роботі керується Конституцією України, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", іншими законами та підзаконними нормативними актами, Регламентом Перечинської міської ради та цим Положенням. Помічник-консультант, надаючи згоду депутату ради бути зарахованим на посаду, автоматично надає згоду на надання громадськості інформації про зарахування помічником, а також відомостей, що містяться в заяві та засобі зв’язку.

2. Перебування на посаді помічника-консультанта
2.1. Зарахування на посаду помічника-консультанта депутата здійснюється на підставі письмового подання цього депутата на ім'я секретаря ради, де зазначаються: прізвище, ім’я та по батькові кандидата на посаду помічника-консультанта депутата ради;
2.2 До подання додаються дві фотографії та заява кандидата на посаду помічника-консультанта депутата ради із зазначенням громадянства, освіти, інформації про судимість, засобів зв’язку, а саме телефони, електронна пошта, адреса для листування. За бажанням особа, яка зараховується на посаду помічника, може вказати додаткові відомості про себе та засоби зв’язку;
2.3 Облік помічників-консультантів веде відповідальний працівник ради, який невідкладно, але не пізніше 5 робочих днів, оновлює інформацію на веб-сайті ради, про помічників-консультантів депутатів місцевих рад та засоби зв’язку з ними;.
2.4. Повноваження помічника-консультанта припиняються у зв’язку з:
2.4.1 особистою заявою про складення повноважень;
2.4.2 за письмовим поданням депутата, який направив подання відповідно до п. 2.1;
2.4.3 припинення повноважень депутата ради, який направив подання відповідно до п. 2.1;
2.4.4 припинення громадянства помічником-консультантом України;
2.4.5 з’ясуванням інформації про неправдиві відомості, вказані помічником-консультантом у заяві відповідно до п.2.2, окрім технічних описок, які підлягають негайному виправленню;
2.4.6 визнання недієздатним помічника-консультанта;
2.4.7 вчиненням аморального вчинку, якщо за відповідне рішення про припинення повноваження помічника-консультанта проголосувало 2/3 депутатів від складу ради;
2.4.8 смерті помічника-консультанта;
2.4.9 набранням щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду або вчинення корупційного правопорушення.
2.5. Помічнику-консультанту депутата ради видається відповідне посвідчення встановленого зразка;
2.6. Посвідчення помічника-консультанта депутата Перечинської міської ради має єдиний зразок і видається за письмовим поданням депутата Перечинської міської ради невідкладно, але не довше ніж протягом 5 робочих днів;
2.7. Посвідчення помічника-консультанта депутата Перечинської міської ради вважається недійсним та підлягає поверненню в раду у разі припинення повноважень помічника-консультанта депутата Перечинської міської ради або у випадку закінчення терміну повноважень ради відповідного скликання.

3. Права помічника-консультанта депутата ради
3.1. Окрім безпосередньо визначених законом прав та повноважень, помічник-консультант депутата на території ради має право:
3.1.1 входити і перебувати в усіх приміщеннях та спорудах, що використовуються в роботі органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ та організацій;
3.1.2 одержувати на електронну пошту копію матеріалів, які готуються, надсилають, розсилаються депутатам, а також інформацію щодо графіків роботи ради, комісій, виконавчих, інших органів ради та про всі зміни, які відбуваються в графіку (день, час засідання, приміщення, список учасників та запрошених, перелік питань тощо);
3.1.3. збирати та одержувати офіційні, робочі та службові матеріали, які підготувала рада, комунальні підприємства, бюджетні установи та організації;
3.1.4. здійснюватися позачерговий прийом посадових та службових осіб органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ та організацій в справах свого депутата ради;
3.1.5. безперешкодно знайомитися з текстами стенограм, протоколів засідань ради, комісій, виконавчих та інших органів ради, у тому числі до опублікування (під час підготовки, редагування, уточнення);
3.1.6. користуватися інтернет-зв’язком, факсом, комп’ютерною, копіювально-розмножувальною та обчислювальною технікою ради, для розсилання, виготовлення та копіювання документів, необхідних депутату ради для здійснення його депутатських повноважень в органах місцевого самоврядування, комунальних підприємствах, комунальних, бюджетних установах та організаціях;
3.1.7 вільно ознайомлюватися з інформаційними, довідковими та іншими документами, робити з них виписки, копії в органах місцевого самоврядування, комунальних підприємствах, комунальних, бюджетних установах та організаціях;
3.1.8 вільно отримувати завірені офіційною печаткою копії рішень ради та органів ради, інші документи в органах місцевого самоврядування, комунальних підприємствах, комунальних, бюджетних установах та організаціях;
3.1.9. Бути учасником засідань, з правом подання пропозицій до прядку денного, а також поправок, зауважень та пропозицій в документи, що розглядаються в органах місцевого самоврядування, комунальних підприємствах, комунальних, бюджетних установах та організаціях;
3.1.10. В друкованій та електронній формах отримувати кореспонденцію, документи, проекти рішень, пояснювальні записки та всі інші види офіційних та процесуальних документів на ім’я депутата.
3.2 Під час проведення засідань ради, комісій, виконавчих та інших органів ради, помічник-консультант ради має право:
3.2.1. користуватися спеціально відведеними сидячими місцями для помічників депутатів ради (але не більше ніж для одного помічника - консультанта від одного депутата);
3.2.2. вносити пропозиції узгоджені депутатом до питань порядку денного, проектів рішень, документів, що розглядаються, а також оголошувати підготовлені депутатом пропозиції, поправки, заяви, звернення;
3.2.3 гарантованого виступу з метою оголошення позиції депутата у випадку його відсутності на засіданні;
3.2.4. подання довідок, поширення інформаційних та інших матеріалів для учасників засідання;
3.2.5 подавати у письмовій формі підготовлені депутатами проекти, пропозиції, звернення, заяви та інші документи до місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності;
3.2.6 вносити пропозиції, щодо висновків та рекомендацій, а також відповідей на вже направлені та розглянуті висновки та рекомендації;
3.2.7 гарантованого запитання до доповідача, але не більше одного, з одного питання порядку денного.
3.3. Помічник-консультант під час реалізації своїх прав та виконання обов’язків має право:
3.3.1 носити значок помічника-консультанта депутата ради або інший спеціальний значок, виготовлений на замовлення ради з символікою громади;
3.3.2 на безкоштовний проїзд громадським транспортом (окрім таксі) на території громади, в порядку передбаченому законодавством про статус депутата місцевої ради або відповідно до придбаних радою проїзних документів для помічників-консультантів;
3.3.3 на матеріальну та інші види винагороди, відповідно до рішень ради та можливостей місцевого бюджету;
3.3.4 на доступ в інформаційно-комп’ютерні системи ради та інші бази даних за статусом помічника-консультанта депутата місцевої ради, з дотриманням відповідних обов’язків та зобов’язань, щодо збереження та нерозголошення персональних даних;
3.3.5 на матеріально-технічне забезпечення та допомогу (зв’язок, транспорт, приміщення, меблі, кахлярське приладдя тощо) органів місцевого самоврядування в здійсненні депутатами та помічниками-консультантами діяльності, що сприяє високому рівню реалізації повноважень місцевого самоврядування.

4. Обов’язки помічника-консультанта депутата ради
4.1. Обов’язки помічника-консультанта депутата безпосередньо пов’язані з виконанням законодавства про статус депутата місцевої ради. Помічник-консультант за дорученням свого депутата:
4.1.1 вивчає питання, необхідні для здійснення його депутатських повноважень, інформує депутата рада про всі документи та матеріали, які надійшли на його адресу, ставить до відома депутата про всі контакти та пропозиції, які адресовані депутату місцевої ради;
4.1.2 готує матеріали для депутатських звернень та запитів, а також пересилає електронні копії депутатських документів для збереження в раді та їх оприлюднення на веб-сайті;
4.1.3 здійснює контроль за своєчасним надходженням відповідей на депутатські запити та звернення;
4.1.4 допомагає депутату ради у веденні діловодства, підготовці до засідань комісій, пленарних засідань, виконавчих та інших органів ради;
4.1.5 здійснює заходи, щодо організації зустрічі з виборцями для обговорення річного звіту депутата, а також інші заходи для проведення інформування виборців депутатом про роботу ради та інше, в порядку статті 10 Закону України «Про статус депутата місцевої ради»;
4.1.6 підтримує зв'язок депутата з фракцією та відповідальними працівниками партії, від якої або за підтримки якої, було обрано депутата;
4.1.7 допомагає в організації депутатського прийому, зустрічей з виборцями, трудовими колективами, об’єднаннями громадян, проведенні публічних заходів за участі депутата ради;
4.1.8 підтримує зв'язок депутата з депутатськими групами, до складу яких входить депутат;
4.2. Помічник-консультант депутата зобов’язаний вивчати проблеми громади, здійснюючи аналіз:
4.2.1 проектів рішень ради та її виконавчих органів;
4.2.2 прийнятих рішень ради, виконавчих органів, розпоряджень та інших нормативно-правових актів місцевої влади;
4.2.3 програми соціально-економічного розвитку та інших затверджених радою програм;
4.2.4 журналу депутатських прийомів;
4.2.5 звернень та інформаційних запитів до депутата;
4.2.6 депутатських звернень, запитів та відповідей на них;
4.2.7 інших матеріалів, що знаходяться в розпорядженні ради.
4.3 Помічник-консультант діє за пред'явленням посвідчення помічника-консультанта. Доручення депутата своєму помічнику-консультанта для дій за межами приміщень ради видається в тексті депутатського звернення за підписом депутата.
4.4 Помічник-консультант депутата повинен утримуватися від використання посвідчення помічника-консультанта депутата в особистих інтересах чи з корисливою метою, дотримуватися етики міжлюдського спілкування, утримуватися від заяв та вчинків, які можуть скомпрометувати депутата ради.
4.5 Протягом місяця з дня оприлюднення даного положення, помічник-консультант депутата проходить навчання, яке організовується радою. Відповідальність за проходження навчання лежить на депутату відповідної ради, що рекомендував зарахувати особу помічником-консультантом.

5. Заключні положення
5.1. Посадові та інші особи органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України за створення перешкод у роботі помічника-консультанта депутата Перечинської міської ради, невиконання його законних вимог щодо забезпечення діяльності депутата Перечинської міської ради, а також недотримання встановлених чинним законодавством України строків надання інформації, надання завідомо неправдивої інформації, виконання законних вимог тощо.
5.2. Про факти, які виникли і стали підставою для застосування до помічника-консультанта депутата Перечинської міської ради заходів дисциплінарного стягнення, адміністративного затримання, арешту або притягнення до кримінальної відповідальності, відповідні органи чи посадові особи негайно повідомляють депутата Перечинської міської ради.

Додаток 2
Затверджено рішенням
Перечинської міської ради
від «___» ________201_ №______

ОПИС
посвідчення помічника-консультанта депутата Перечинської міської ради

1. Посвідчення помічника-консультанта має такий самий вигляд та виготовляється в аналогічний спосіб з посвідченням депутата, але на лицьовій стороні документу зазначаються слова «Помічник-консультант депутата». У випадку, якщо рада не виготовляє посвідчення депутата місцевої ради, посвідчення виготовляється з врахуванням вимог п.2-10 Додатку 2 даного Положення;
2. Посвідчення помічника-консультанта депутата – прямокутник розміром ___см на___ см, по обидва боки якого розміщується інформація про помічника-консультанта, депутата, номер та дату видачі, територію ради та округу тощо;
3. У лівій верхній частині лицьового боку посвідчення розміщується фотографія помічника-консультанта депутата Перечинської міської ради;
4. У правій верхній частині лицьового боку посвідчення двома рядками вміщено текст такого змісту:
«Перечинської міської рада
посвідчення № ___/___ від «___»__________201_р.»;
5. Номер посвідчення помічника-консультанта депутата складається з номера посвідчення депутата ради і через дріб порядкового номера помічника-консультанта того ж депутата ради;
6. Праворуч від фотографії у трьох рядках вміщено текст із зазначенням прізвища, ім’я, по батькові помічника–консультанта та зазначенням, що помічник-консультант працює на «громадських засадах»;
7. У лівій нижній частині лицьового боку посвідчення, під фотографією, вміщено напис «Секретар Перечинської міської ради», праворуч від якого відведено місце для підпису із зазначенням прізвища;
8. Підпис секретаря ради, фотографія помічника – консультанта депутата скріплюються малою гербовою печаткою ради;
9. На зворотному боці посвідчення по центру розміщений малий державний Герб України, на синьо-жовтому фоні;
10. На зворотному боці посвідчення посередині у 4-х рядках вміщено текст такого змісту:
«Перечинської міської рада
Помічник-консультант депутата Перечинської міської ради
Прізвище, ім’я, по батькові депутата Перечинської міської ради
м. Перечин
У випадку, якщо депутат ради обраний в мажоритарному окрузі, додається детальний опис округу депутата.

Секретар ради                                                                                                                                     Олеся Вовканич-Белеканич

УКРАЇНА

ПЕРЕЧИНСЬКА МІСЬКА РАДА

2 сесія VII скликання

РІШЕННЯ

Проект

Від грудня 2015 року №
м.Перечин.

Про внесення змін до цільової
програми місцевого самоврядування

Відповідно до пункту ст.22, ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», у зв’язку з виникненням необхідності збільшення переліку заходів і завдань, міська рада

ВИРІШИЛА:

1.Внести зміни до розділу «Основні завдання та напрямки», «Перелік заходів і завдань на фінансову підтримку комунального підприємства «Комунальник за кошти міського бюджету» та «Паспорт Програми» Програми фінансової підтримки КП «Комунальник» з питань розвитку житлово-комунального господарства в м.Перечин на 2015 рік та викласти в новій редакції:
Основні завдання та напрямки
1.Надання фінансової підтримки з метою забезпечення беззбиткового функціонування комунального підприємства «Комунальник», та недопущення заборгованості із заробітної плати.
2.Технічне переоснащення та зміцнення виробничо-технічної бази підприємства використання новітніх технологій при виробництві житлово-комунальних послуг.
3.Здійснення реконструкції, поточного та капітального ремонту об’єктів, що належать до комунальної власності територіальної громади міста.
4.Здійснення поточного та капітального ремонту основних фондів комунального підприємства КП «Комунальник».
5.Організація і реалізація заходів на об’єктах благоустрою відповідно до вимог природоохоронного законодавства та з питань енергозбереження в житлово- комунальному господарстві міста Перечин.
6.Охорона об’єктів комунальної власності.
7.Здійснення ремонтно - аварійних робіт по відновленню водо каналізаційної мережі міста.

Перелік заходів і завдань на фінансову підтримку комунального підприємства «Комунальник» за кошти міського бюджету

Найменування заходу Фінансування, грн.
1. Запасні частини для транспортних засобів - 50000
2. Матеріали для утримання вуличного освітлення та благоустрою міста - 30000
3. Матеріали для ремонту об’єктів, що належать до комунальної власності територіальної громади міста -
100000
4. Інструменти для робіт по водопостачанню - 30000
5. Спецодяг для робітників - 20000
6. Матеріально-технічні засоби для оперативної роботи: - факс, програмне забезпечення - 20000
7. Витрати на виконання робіт на міському водозаборі по впорядкуванню водоохоронних зон - 150000
8. Витрати на придбання матеріалів та інструментів для ремонтно-аварійних роботи по відновленню водо- каналізаційних мереж міста - 200 000
9. Витрати на забезпечення беззбиткового функціонування комунального підприємства в т.ч. отримання дозволів лімітів, інших дозвільних документів пов’язаних з виробничою діяльністю - 150 000
10.Придбання матеріалів та інвентарю для здійснення ремонтних робіт приміщень , будівель та об’єктів комунального господарства - 100000
11. Витрати на недопущення заборгованості по заробітній платі працівників підприємства та енергоносіїв - 400000
12.Здійснення поточного та капітального ремонту основних фондів комунального підприємства КП «Комунальник» - 100000

Всього: 1350000

Паспорт Програми

Назва Програми: Програма фінансової підтримки КП «Комунальник» з питань розвитку житлово-комунального господарства на 2015 р.

Підстава для розроблення: Виконання Закону України «Про загальнодержавну програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства».

Замовник: Перечинська міська рада.

Виконавець: Виконавчий комітет Перечинської міської ради та КП «Комунальник».

Мета Програми : Забезпечення розвитку житлово-комунального господарства в м.Перечин, беззбиткового функціонування комунального підприємства «Комунальник».

Строк дії Програми: 2015 рік.

Фінансування програми: видатки з міського бюджету в сумі 1350000 грн.

Очікувані результати

Забезпечення більш ефективного і беззбиткового функціонування комунального підприємства «Комунальник» в ринкових умовах, надання необхідного рівня комунальних послуг населенню міста.

Контроль за виконанням Програми: постійні депутатські комісії з питань бюджету, фінансів, соціально-економічного розвитку, зовнішньо-економічної та підприємницької діяльності та з питань житлово-комунального господарства, торгівельного та побутового обслуговування, промисловості, транспорту та зв’язку.

2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань бюджету, фінансів, соціально-економічного розвитку, зовнішньо-економічної та підприємницької діяльності міської ради (голова Шинкарчук Я.І.).


Міський голова                                                                                                         І.М.Погоріляк

УКРАЇНА

ПЕРЕЧИНСЬКА МІСЬКА РАДА         

                                                                                                                           

2 сесія VII скликання

РІШЕННЯ

Проект

Від   грудня  2015  року №

               м.Перечин.

 

Про внесення змін до рішення

20 сесії Перечинської 

міської ради VI скликання

315 від 27 січня 2015 року

«Про міський бюджет на 2015 рік»

(зі змінами від 31.03.2015р.,28.05.2015р.,20.08.2015р.)

 

      Відповідно до пункту ст.28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.23,78 «Бюджетного кодексу України», та враховуючи висновок міського голови про перевиконання дохідної частини міського бюджету за 10 місяців 2015 року по загальному фонду  міська рада     

ВИРІШИЛА:

1.Збільшити дохідну частину міського бюджету на 2015 рік в сумі 1248104 грн. (додаток 1).

2.Збільшити видаткову частину міського бюджету в сумі 1248104 грн.

(додаток 2).

  1. Затвердити перерозподіл видатків міського бюджету на 2015 рік (в межах загального обсягу видатків). (додаток 3).
  2. Затвердити зміни до джерел фінансування міського бюджету на 2015 рік

(додаток 4).

  1. Затвердити зміни до капітальних видатків та переліку об’єктів, видатки на які у 2015 році будуть фінансуватися за рахунок коштів бюджету розвитку (додаток 5).
  2. Затвердити зміни до переліку державних та регіональних програм, які будуть фінансуватися за рахунок коштів міського бюджету в 2015 році (додаток 6).
  3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань бюджету, фінансів, соціально-економічного розвитку, зовнішньо-економічної та підприємницької діяльності міської ради (голова Шинкарчук Я.І.).

             

 Міський голова                                                                             І.М.Погоріляк

Додаток 1
до  проекту рішення 2 сесії Перечинської міської ради VII скликання від
грудня 2015р. № ____"Про внесення змін до рішення 20 сесії Перечинської міської ради VI скликання  від 27 січня 2015 року №315 "Про міський бюджет на 2015 рік"  (зі змінами від 31.03.2015р. 28.05.2015р., 20.08.2015р.)    
Зміни дохідної частини міського бюджету на 2015  рік
        ( грн.)
Код Найменування згідно
 з класифікацією доходів бюджету
Всього Загальний фонд Спеціальний фонд
Всього в т.ч. бюджет розвитку
10000000 Податкові надходження 300000 300000    
14000000 Внутрішні податки на товари та послуги 52000 52000    
14040000 Акцизний податок з реалізації суб"єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів 52000 52000    
18000000 Місцеві податки 248000 248000    
18010000 Податок на майно 160000 160000    
18010400 Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об"єктів нежитлової нерухомості 30000 30000    
18010500 Земельний податок з юридичних осіб 120000 120000    
18010700 Земельный податок з фізичних осіб 10000 10000    
18050000 Єдиний податок 88000 88000    
18050300 Єдиний податок з юридичних осіб 18000 18000    
18050400 Єдиний податок з фізичних осіб 70000 70000    
40000000 Офіційні трансферти 948104 948104    
41000000 Від органів державного управління 948104 948104    
41020000 Дотації  865110 865110    
41020600 Стабілізаційна дотація 863400 863400    
41020900 Інші додаткові дотації 1710 1710    
41030000 Субвенції 82994 82994    
41037000 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на проведення виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 82994 82994    
  Всього доходів 1248104 1248104    
       
         
       
Секретар міської  ради            О.Ю.Вовканич - Белеканич

Додаток 2
до  проекту рішення 2 сесії Перечинської міської ради VII скликання від
грудня 2015р. № ____"Про внесення змін до рішення 20 сесії Перечинської міської ради VI скликання  від 27 січня 2015 року №315 "Про міський бюджет на 2015 рік"  (зі змінами від 31.03.2015р. 28.05.2015р., 20.08.2015р.)  
Зміни до видаткової частини міського бюджету на 2015 рік
 (грн.) 
Код тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів Код функціональної класифікації, що відповідає даному коду  Найменування коду тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів Видатки загального фонду Видатки спеціального фонду Разом
Усього видатки споживання з  них видатки розвитку Усього  видатки споживання з  них видатки розвитку з  них
оплата праці комунальні послуги та енергоносії оплата праці комунальні послуги та енергоносії бюджет розвитку з них 
капітальні видатки за рахунок коштів, що передаються із загального фонду до бюджету розвитку (спеціального фонду)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16=4+9
010000   Державне управління 14000 14000                     14000
010116 0111 Органи місцевого самоврядування 14000 14000                     14000
070000   Освіта 1 042 982 1 042 982 742 100                   1042982
070101 0910 Дошкільні заклади освіти 1 042 982 1 042 982 742 100                   1042982
250000   Видатки, не віднесені до основних груп  191 122 108 128     82 994               191122
250203 0160 Проведення виборів народних депутатів Верховвної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 82 994       82 994               82994
250404 0133 Інші видатки 108 128 108 128                     108128
    Всього видатків  1 248 104 1 165 110 742 100   82 994               1 248 104
Секретар міської  ради                                                                                              О.Ю.Вовканич - Белеканич

Додаток 3
до  проекту рішення 2 сесії Перечинської міської ради VII скликання від
грудня 2015р. № ____"Про внесення змін до рішення 20 сесії Перечинської міської ради VI скликання  від 27 січня 2015 року №315 "Про міський бюджет на 2015 рік"  (зі змінами від 31.03.2015р. 28.05.2015р., 20.08.2015р.)  
Перерозподіл видатків міського бюджету на 2015 рік (в межах загального обсягу видатків)
 (грн.) 
Код тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів Код функціональної класифікації, що відповідає даному коду  Найменування коду тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів Видатки загального фонду Видатки спеціального фонду Разом
Усього видатки споживання з  них видатки розвитку Усього  видатки споживання з  них видатки розвитку з  них
оплата праці комунальні послуги та енергоносії оплата праці комунальні послуги та енергоносії бюджет розвитку з них 
капітальні видатки за рахунок коштів, що передаються із загального фонду до бюджету розвитку (спеціального фонду)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16=4+9
070000   Освіта 96628 96628                     96628
070101 0910 Дошкільні заклади освіти 96628 96628                     96628
090000   Соціальний захист та соціальне забезпечення 10000 10000                     10000
090412 1090 Інші видатки на соціальний захист 10000 10000                     10000
100000   Житлово-комунальне господарство           -50000       -50000 -50000 -50000 -50000
100102 0610 Капітальний ремонт житлового фонду місцевих органів влади           -50000       -50000 -50000 -50000 -50000
100203 0620 Благоустрій міст, сіл, селищ                          
200000   Охорона навколишнього природного середовища та ядерна безпека -91 523 -91 523                     -91523
200700 0540 Інші природоохоронні заходи -91 523 -91 523                     -91523
250000   Видатки, не віднесені до основних груп  -5 600       -5 600               -5600
250404 0133 Інші видатки -5 600       -5 600               -5600
    Всього видатків  50000 55600     -5600 -50000       -50000 -50000 -50000 0
Секретар міської  ради                                                                                              О.Ю.Вовканич - Белеканич

Додаток 4
до  проекту рішення 2 сесії Перечинської міської ради VII скликання від
грудня 2015р. №____"Про внесення змін до рішення 20 сесії Перечинської міської ради VI скликання  від 27 січня 2015 року №315 "Про міський бюджет на 2015 рік"  (зі змінами від 31.03.2015р. 28.05.2015р., 20.08.2015р.)  
                               Зміни до джерел фінансування міського бюджету на 2015 рік 
 (грн.) 
Код  Назва Загальний фонд Спеціальний фонд Разом
з  них
Разом у т.ч. бюджет розвитку
1 2 3 6 7 16=4+9
200000 Внутрішнє фінансування  50000 -50000 -50000 0
208000 Фінансування за рахунок зміни залишків коштів бюджетів  50000 -50000 -50000 0
208400  Кошти, що передаються із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду) 50000 -50000 -50000 0
600000  Фінансування за активними операціями  50000 -50000 -50000 0
602000  Зміни обсягів готівкових коштів  50000 -50000 -50000 0
602400  Кошти, що передаються із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду) 50000 -50000 -50000 0
Секретар міської  ради                                                О.Ю.Вовканич - Белеканич

1

Додаток 5
до  проекту рішення 2 сесії Перечинської міської ради VII скликання від
грудня 2015р. №___"Про внесення змін до рішення 20 сесії Перечинської міської ради VI скликання  від 27 січня 2015 року №315 "Про міський бюджет на 2015 рік"  (зі змінами від 31.03.2015р. 28.05.2015р., 20.08.2015р.) 
                               Зміни до капітальних видатків та переліку об’єктів, видатки на які у 2015 році
                                                  будуть фінансуватися за рахунок коштів бюджету розвитку 
(грн.)
КВК/
КТКВК
Код функціональної класифікації, що відповідає даному коду  Назва головного розпорядника коштів
Найменування коду тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів
Назва об’єктів відповідно  до проектно- кошторисної документації, тощо Загальний обсяг фінансування будівництва  Відсоток завершеності  будівництва об'єктів на майбутні роки  Усього видатків на завершення будівництва об’єктів на майбутні роки  Разом видатків на поточний рік 
1 2 3 4 5 6 7 8
01   міська рада   0 0 0 -50000
100102 0610 Капітальний ремонт житлового фонду місцевих органів влади Капітальні видатки "Капітальний ремонт покрівлі будинку №10 по вул.Лермонтова"       -50000
Всього   0 0 0 -50000

Секретар міської ради                                                                                                               Олеся Вовканич-Белеканич

Додаток 6
до  проекту рішення 2 сесії Перечинської міської ради VII скликання від
грудня  2015р. № _____"Про внесення змін до рішення 20 сесії Перечинської міської ради VI скликання  від 27 січня 2015 року №315 "Про міський бюджет на 2015 рік"  (зі змінами від 31.03.2015р. 28.05.2015р., 20.08.2015р.)    

Зміни до переліку державних та регіональних програм,

які будуть фінансуватися за рахунок коштів міського бюджету в 2015 році

      (грн.)
Код типової відомчої класифікації видатків місцевих бюджетів;
Код тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів
Код функціональної класифікації, що відповідає даному коду  Назва головного розпорядника коштів
Найменування коду тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів 
Найменування програми Загальний фонд Спеціальний фонд  Разом
1 2 3 4 5 6 7
01   міська рада   -122628   -122628
090412 1090 Інші видатки на соціальний захист населення Програма надання матеріальної допомоги малозабезпеченим верствам населення,інвалідам та ветеранам війни на 2015 рік 10000   10000
200700 0540 Інші природоохоронні заходи Екологічна програма здійснення природоохоронних заходів в м.Перечин на 2015 рік -91 523   -91 523
250404 0133 Інші видатки Програма ефективного використання майна комунальної власності в м.Перечин на 2015 рік -24 245   -24 245
250404 0133 Інші видатки Програма фінансової  підтримки заходів по здійсненню ліквідації комунального підприємства КП»Будівельник  м. Перечин на 2015р. -10 000   -10 000
250404 0133 Інші видатки Програма забезпечення розвитку інформаційного простору в м.Перечин на 2015 рік -6 860   -6 860
Всього   -122628   -122628

Секретар міської ради                                                                                                               Олеся Вовканич-Белеканич

ПЕРЕЧИНСЬКА МІСЬКА РАДА         

                                                          УКРАЇНА                                                                    

2 сесія VII скликання

РІШЕННЯ

Проект

від       грудня 2015 року   №____

         м.Перечин

Про затвердження звіту

по виконанню міського бюджету

за  9 місяців 2015 року

 Відповідно до  ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.80 «Бюджетного кодексу України» розглянувши звіт по виконанню міського бюджету за 9 місяців 2015 року міська рада  

ВИРІШИЛА:

  1. Затвердити звіт по виконанню міського бюджету за 9 місяців 2015 року згідно додатків 1,2 (додатки додаються).
  2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань бюджету, фінансів, соціально-економічного розвитку, зовнішньо-економічної та підприємницької діяльності міської ради (голова Шинкарчук Я.І.)

 

 

Міський голова                                                                 І.М.Погоріляк

 

 

 

Додаток 1
до проекту рішення
2 сесії Перечинської міської ради VII скликання від
грудня  2015р. № ____"Про затвердження звіту по виконанню міського бюджету за 9 місяців  2015 року"    

 

Звіт по виконанню загального фонду міського бюджету за 9 місяців 2015 року

Код

Найменування згідно
 з класифікацією доходів бюджету

Уточнений план на 9 місяців 2015 року

Виконано за 9 місяців 2015 року

% Виконання

Залишок коштів станом на 01.01.2015 року

167841

167841

 

ДОХОДИ

10000000

Податкові надходження

2710870

3057773

113

11000000

Податки на доходи, податки на прибуток, податки на збільшення ринкової вартості

 

200

-

11020000

Податок на прибуток підприємств

 

200

-

11020200

Податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності

 

200

-

13000000

Рентна плата та плата за використання інших природних ресурсів

44100

34386

78

13010000

Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів

44100

34386

78

13010200

Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування)

44100

34386

78

14000000

Внутрішні податки на товари та послуги

416000

718632

173

14040000

Акцизний податок з реалізації суб"єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів

416000

718632

173

18000000

Місцеві податки

2211650

2260910

102

18010000

Податок на майно

1265050

1303233

103

18010100

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об"єктів житлової нерухомості

2600

982

38

18010200

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами

 

60

 

18010400

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об"єктів нежитлової нерухомості

12250

36077

295

18010500

Земельний податок з юридичних осіб

360000

371424

103

18010600

Орендна плата з юридичних осіб

766200

712962

93

18010700

Земельный податок з фізичних осіб

28500

52768

-

18010900

Орендна плата з фізичних осіб

95500

91460

96

18011000

Транспортний податок з фізичних осіб

 

25000

 

18011100

Транспортний податок з юридичних осіб

 

12500

 

18030000

Туристичний збір

 

186

-

18030100

Туристичний збір, сплачений юридичними особами

 

 

-

18030200

Туристичний збір, сплачений фізичними особами

 

186

-

18040000

Збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності

 

-474

-

18040100

Збір за провадження торгівельної діяльності (роздрібна торгівля), сплачений фізичними особами, що справлявся до 1 січня 2015 року

 

-605

-

18040200

Збір за провадження торгівельної діяльності (роздрібна торгівля), сплачений юридичними особами, що справлявся до 1 січня 2015 року

 

300

-

18040600

Збір за провадження торгівельної діяльності (ресторанне господарство), сплачений фізичними особами, що справлявся до 1 січня 2015 року

 

-364

-

18040700

Збір за провадження торгівельної діяльності (оптова торгівля), сплачений юридичними особами, що справлявся до 1 січня 2015 року

 

195

-

18050000

Єдиний податок

946600

957965

101

18050300

Єдиний податок з юридичних осіб

130500

135790

104

18050400

Єдиний податок з фізичних осіб

816000

821927

101

18050500

Єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків

100

248

-

19000000

Інші податки та збори

39120

43645

112

19010000

Екологічний податок

39120

43645

112

19010100

Надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення

29950

37121

124

19010200

Надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об"єкти

3010

2270

75

19010300

Надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об"єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини

6160

4254

69

20000000

Неподаткові надходження

12160

61529

506

21000000

Доходи від власності та підприємницької діяльності

1460

68

-

21080000

Інші надходження

1460

68

-

21081100

Адміністративні штрафи та інші санкції

1460

68

-

22000000

Адміністративні збори та платежі, доходи від некомерційної господарської діяльності

9500

54915

578

22010000

Плата за ліцензії

 

19069

-

22012500

Плата за надання інших адміністративних послуг

 

19069

-

22080000

Надходження від орендної плати за користування цілісним майновим комплексом та іншим державним майном

3250

15446

475

22080400

Надходження від орендної плати за користування цілісним майновим комплексом та іншим майном, що перебуває в комунальній власності

3250

15446

475

22090000

Державне мито

6250

20400

326

22090100

Державне мито, що сплачується за місцем розгляду та оформлення документів, у тому числі за оформлення документів на спадщину і дарування

450

919

204

22090200

Державне мито, не віднесене до інших категорій

5800

11072

191

22090400

Державне мито, пов’язане з видачею та оформленням закордонних паспортів(посвідок)та паспортів громадян України

 

8409

-

24000000

Інші неподаткові надходження

1200

6546

-

24060000

Інші надходження

1200

6546

-

24060300

Інші надходження

1200

6546

-

40000000

Офіційні трансферти

2174329

2096279

96

41000000

Від органів державного управління

2162844

2084794

96

41020000

Дотації

2162844

2084794

96

41020900

Інші додаткові дотації

2162844

2084794

96

41030000

Субвенції

11485

11485

100

41037000

Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на проведення виборів депутатів Верховвної Ради Автономної Республіки Крим,місцевих рад та сільських, селищних, міських голів

11485

11485

100

ВСЬОГО ДОХОДІВ

4897359

5215581

106

БАЛАНС

5065200

5383422

 

ВИДАТКИ

Код

Найменування згідно
 з тимчасовою класифікацією видатків та кредитування місцевих бюджетів

Уточнений план на 9 місяців 2015 року

Виконано за 9 місяців 2015 року

% Виконання

010000

Державне управління

811890

692792

85

010116

Органи місцевого самоврядування

811890

692792

85

070000

Освіта

2360400

2013347

85

070101

Дошкільні заклади освіти

2360400

2013347

85

090000

Соціальний захист та соціальне забезпечення

145000

144300

100

090412

Інші видатки на соціальний захист

145000

144300

100

100000

Житлово-комунальне господарство

723000

643772

89

100203

Благоустрій міст,сіл,селищ

723000

643772

89

110000

Культура і мистецтво

30000

29992

100

110502

Інші культурно-освітні заклади та заходи

30000

29992

100

130000

Фізична культура і спорт

15000

15000

100

130112

Інші видатки

15000

15000

100

170000

Транспорт, дорожнє господарство, зв’язок,телекомунікації та інформатика

800000

710895

89

170703

Видатки на проведення робіт,пов’язаних із будівництвом,реконструкцією,ремонтом та утриманням автомобільних робіт

800000

710895

89

200000

Охорона навколишнього природного середовища

160000

30190

19

200700

Інші природоохоронні заходи

160000

30190

19

250000

Видатки, не віднесені до основних груп

442835

365044

82

250203

Проведення виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів

11485

 

 

250404

Інші видатки

421350

355044

84

250911

Надання державного пільгового кредиту індивідуальним сільським забудовам

10000

10000

-

600000

Фінансування за активними операціями

61925

47187

76

602400

Кошти, що передаються із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду)

61925

47187

76

ВСЬОГО ВИДАТКІВ

5550050

4692519

 

Залишок коштів станом на 01.10.2015 року

-484850

690903

 

БАЛАНС

5065200

5383422

 

Секретар  міської ради                                                                            О.Ю.Вовканич - Белеканич

 

Додаток 2
до проекту рішення
2 сесії Перечинської міської ради VII скликання від
грудня  2015р. № ____"Про затвердження звіту по виконанню міського бюджету за 9 місяців  2015 року"    

 

Звіт по виконанню спеціального фонду міського бюджету за 9 місяців 2015 року

Код

Найменування згідно
 з класифікацією доходів бюджету

Уточнений план на 9 місяців 2015 року

Виконано за 9 місяців 2015 року

% Виконання

Залишок коштів станом на 01.01.2015 року

2720371

2720371

 

ДОХОДИ

10000000

Податкові надходження

 

1580

-

19000000

Інші податки та збори

 

1580

-

19050000

Збір за забруднення навколишнього природного середовища

 

1580

-

19050200

Інші збори за забруднення навколишнього природного середовища до Фонду охорони навколишнього природного середовища

 

1580

-

20000000

Неподаткові надходження

285310

366895

129

24000000

Інші неподаткові надходження

37800

145161

384

24170000

Надходження коштів від пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту

37800

145161

384

25000000

Власні надходження бюджетних установ

247510

221734

90

25010000

Надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законодавством

211500

180414

85

25010100

Плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із їх основною діяльністю

211500

180414

85

25020000

Інші джерела власних надходжень

36010

41320

115

25020100

Благодійні внески, гранти та дарунки

34017

39517

116

25020200

Кошти,що отримуютьь бюджетні установи від підприємст, організацій, фізичних осіб та від інших бюджетних установ для виконання цільових заходів

1993

1803

90

30000000

Доходи від операцій з капіталом

30100

1328797

4415

31000000

Надходження від продажу основного капіталу

22500

99272

441

31030000

Кошти від відчуження майна, що перебуває в комунальній власності

22500

99272

441

33000000

Надходження від продажу землі і нематеріальних активів

7600

1229525

16178

33010100

Кошти від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення до розмежування земель державної та комунальної власності (крім земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності, на яких розташовані об'єкти ,які підлягають приватизації,та земельних ділянок,які знаходяться на території Автономної Республіки  Крим)

7600

1229525

16178

40000000

Офіційні трансферти

636840

636805

100

41030000

Субвенції

636840

636805

100

41035000

Інші субвенції

595840

595840

100

41036600

Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню , яка винниклау зв’язку з невідповідністю фактичної вартості тплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам ,що затверджувалися та / або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування для КП «Комунальник.

41000

40965

100

50000000

Цільові фонди

22500

22500

100

50110000

Цільові фонди, утворені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади

22500

22500

100

600000

Фінансування за активними операціями

61925

47187

76

602400

Кошти, що передаються із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду)

61925

47187

76

ВСЬОГО ДОХОДІВ

1036675

2403764

232

БАЛАНС

3757046

5124135

 

ВИДАТКИ

Код

Найменування згідно
 з тимчасовою класифікацією видатків та кредитування місцевих бюджетів

Уточнений план на 9 місяців 2015 року

Виконано за 9 місяців 2015 року

% Виконання

010000

Державне управління

10000

9800

-

010116

Органи місцевого самоврядування

10000

9800

-

070000

Освіта

260340

243833

94

070101

Дошкільні заклади освіти

260340

243833

94

100000

Житлово-комунальне господарство

91000

40965

45

100102

Капітальний ремонт житлового фонду місцевих органів влади

50000

 

-

100602

 

41000

40965

 

110000

Культура і мистецтво

19717

19717

100

110502

Інші культурно-освітні заклади та заходи

19717

19717

100

150000

Будівництво

2041611

350690

17

150101

Капітальні вкладення

2041611

350690

17

170000

Транспорт, дорожнє господарство, зв’язок,телекомунікації та інформатика

9085

2367

26

170703

Видатки на проведення робіт,пов’язаних із будівництвом,реконструкцією,ремонтом та утриманням автомобільних робіт

9085

2367

26

180000

Інші послуги, пов’язані з економічною діяльністю

607094

287597

47

180409

Внески органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування у статутні фонди суб’єктів підприємницької діяльності

607094

287597

47

240000

Цільові фонди

693734

61355

9

240601

Охорона та раціональне використання природних ресурсів

658467

49244

7

240900

Цільові фонди,утворені Верховною Радою Автономної Республіки Крим,органами місцевого самоврядування і місцевими органами виконавчої влади

35267

12111

34

250000

Видатки, не віднесені до основних груп

33993

22309

66

250404

Інші видатки

33993

22309

66

ВСЬОГО ВИДАТКІВ

3766574

1038633

28

Залишок коштів станом на 01.10.2015 року

-9528

4085502

 

БАЛАНС

3757046

5124135

 

Секретар  міської ради                                                                        О.Ю.Вовканич - Белеканич